Prezydent Zełenski w Białym Domu: jestem wdzięczny polskiemu narodowi za wsparcie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Waszyngtonie wyraził słowa wdzięczności Polakom za wsparcie narodu ukraińskiego w czasie wojny, wywołanej przez Federację Rosyjską. Podziękował również Amerykanom i rządowi USA.

Zełeński spotkał się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski przybył do Waszyngtonu razem z żoną, pierwszą dama Ołeną Zełenską i został powitany przez amerykańską parę prezydencką na dziedzińcu Białego Domu. W czasie spotkania w Gabinecie Owalnym Joe Biden potwierdził dalsze wsparcie dla Ukrainy, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za to, podkreślają, że Stany Zjednoczone cały czas bronią wszystkie ukraińskie rodziny przed rosyjskim terroryzmem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił podczas wizyty z Joe Bidenem w Białym Domu, że przybył do Waszyngtonu, aby jeszcze bardziej uaktywnić wzmocnienie międzynarodowej koalicji na rzecz ochrony ukraińskich dzieci, rodzin, domów, wolności i ogólnej demokracji na świecie.

Zobacz wideo
Rozpocząłem dzień w Kongresie USA, aby podziękować jego członkom i narodowi amerykańskiemu za ich ogromne, ogromne wsparcie

– powiedział prezydent Wołodymyr Zełeński.

Zełeński także podkreślił, że "Ukraina płaci najwyższą cenę za ochronę wolności i bezpieczeństwa globalnego".

Każdego dnia i każdej nocy Rosja kontynuuje terror za pomocą rakiet i irańskich dronów. Ale codziennie nasza jedność pozostaje silna. Bardzo nas wspieracie. Wiemy, że nie upadniemy. I widzimy, jak nasza wolność utrzymuje uścisk buldoga

Podczas zadawania pytań przez dziennikarzy, Prezydent Ukrainy wyraził słowa wdzięczności narodowi polskiemu za wsparcie, które skierowali do Ukraińców. Podkreślał niejednokrotnie, że cały naród ukraiński cały czas cierpi z powodu okropnej wojny, toczącej się na terytorium suwerennego kraju, rozpętanej przez rosyjskie władze.

Jestem wdzięczny narodowi polskiemu, polskiemu społeczeństwu za wsparcie

– powiedział Zełeński, odpowiadając na pytanie polskiego dziennikarza z Polskiego Radia, dotyczące obecnego napięcia między obydwoma krajami. 

Prezydent Duda o słowach Zełenskiego: przykro mi się zrobiło

Polski prezydent wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Po dwóch dniach obrad udzielił wywiadu dla TVN24, w którym odniósł się do tematu relacji polsko-ukraińskich. Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że był rozgoryczony przemówieniem prezydenta Ukrainy w Nowym Jorku. Prezydenci Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Gitanas Nauseda nie spotkali jednak w Nowym Jorku. Litewski przywódca stwierdził, że sprzeczności między Ukrainą a Polską należy jak najszybciej rozwiązać. Nauseda najprawdopodobniej rozmawiał osobno z prezydentami Ukrainy i Polski o złagodzeniu procedur transportu zboża przez Polskę i zwiększeniu tranzytu przez Litwę. To miałoby zmniejszyć presję.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ