"rosja" i "moskwa" od dziś w Ukrainie można pisać małą literą

W Ukrainie zmieniono ortograficzne zasady napisania poszczególnych wyrazów. Słowa "Rosja", "Moskwa" i inne pochodne od tych słów, związane z terrorystycznym państwem, od teraz mogą być pisane małą literą. Jednak są wyjątki.

Minister Edukacji Ukrainy: napisanie "Federacja Rosyjska" wielką literą jest błędem, ale jest to wymóg projektu normatywnego kraju

Napisanie słów "Rosja", "Moskwa" i podobnych słów czy skrótów małą literą w komunikacji, czy w listach nieoficjalnych, nie będzie uważane za błąd w Ukrainie. O tym w oficjalnych komunikacie poinformowała Krajowa Komisja ds. Standardów Językowych Państwa w Ukrainie. Z kolei minister edukacji Oksen Lisowy podkreślił, że nazwę państwa "Federacja Rosyjska" w oficjalnych dokumentach należy pisać wielkimi literami. 

Pisanie wielką literą jest jego zdaniem błędem, ale jest to wymóg projektu normatywnego, którego muszą się trzymać w ministerstwie

– dodał minister oświaty i nauki Ukrainy. 

Zobacz wideo Zdaniem wiceszefa MON Polska wyczerpała możliwości dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy

Warto podkreślić, że komisja podjęła się rozpatrzeniu kwestię zapisu nazwy kraju terrorystycznego Rosji małą literą, biorąc pod uwagę fakt bohaterskiej walki narodu ukraińskiego, którego obywatele oddają życie za niepodległość swojego państwa. W kwestii językowej wypowiedziała się również wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Zaapelowała na swoich profilach w mediach społecznościowych o zmianę pisowni.

Wzywam Komisję Krajową, aby nie marnowała czasu i sformalizowała to, co już robią wszyscy Ukraińcy

 – zaapelowała Wiceminister Iryna Wereszczuk.

Krajowa Komisja omówiła tę kwestię. Pod uwagę były wzięte wszystkie możliwe oficjalne pisma, które zostały zgłoszone. Na decyzję wpłynęła ocena Instytutu Języka Ukraińskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Instytutu Lingwistyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. 

Pisanie nazw "Federacja Rosyjska", "Rosja", "Moskwa", "Królestwo Moskiewskie", "Imperium Rosyjskie", "Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej" i inne pochodne tych słów małą literą nie może być kwalifikowane jako odstępstwo od norm języka ukraińskiego w tekstach o charakterze nieoficjalnym

– stwierdziła Komisja Krajowa, podając w oficjalnym komunikacie.

Czy dojdzie do zmiany oficjalnej nazwy Rosji?

Po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny na pełną skalę przez Rosjan na Ukrainę wielu Ukraińców postanowiło pisać nazwę Federacji Rosyjskiej małą literą, w celu zmniejszenia wartości danego kraju. Warto wspomnieć, że w Ukrainie zaproponowano nawet realizację projektu zmiany nazwy Rosji na "Moskowia". W marcu 2023 roku Ministerstwo Kultury Ukrainy stwierdziło, żeby doszło do oficjalnej zmiany nazwy Federacji Rosyjskie, potrzebna jest decyzja ekspertów, którzy zaakceptują zaproponowaną inicjatywę. Wcześniej Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy w jednym ze swoich rozporządzeń zmieniło decyzję o poprawności napisania nazwy Rosji małą literą w dokumentach oficjalnych. Było to spowodowane brakiem zaakceptowanego wniosku przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ