"W okopach nie myślimy o czereśniach i jabłkach". Ukraińcy żołnierze o polsko-ukraińskim kryzysie

Konflikt na tle kryzysu zbożowego dotyczy nie tylko cywili, ale również żołnierzy. Relacja Polski i Ukrainy na poziomie politycznym przekłada się na nastroje wojska ukraińskiego. Rozmowa z Ołeksandrem Antoniukiem dla Ukrayina.pl.

Antoniuk: nie moglibyśmy wymyślić lepszego prezentu dla rosyjskiej propagandy

Jak poinformował Ołeksandr Antoniuk, wojskowy konsultant polityczny w rozmowie z Ukrayina.pl, obecny konflikt pomiędzy Polską a Ukrainą nie wszedł jeszcze w fazę wdrażania zadeklarowanych decyzji. Dotąd więc nie ma żadnych konsekwencji, które wpłynęłyby na sytuację wojskową lub operacyjną na froncie. To ma bezpośredni wpływ wyłącznie na relacje polityczne i gospodarcze między dwoma krajami. Jak uważa Antoniuk, dwa rządy skonfrontowały się na poziomie informacyjnym. 

Nie moglibyśmy wymyślić lepszego prezentu dla rosyjskiej propagandy. Dlatego, w moim głębokim przekonaniu, premierzy Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal powinni uzgodnić kilka wzajemnych wizyt, w tym obecność w swoich delegacjach przedstawicieli stowarzyszeń reprezentujących interesy naszych rolników i producentów rolnych,

– mówi wojskowy konsultant polityczny.

Zobacz wideo Czy czujesz się bezpiecznie w Polsce? [SONDA]

Jak informuje Antoniuk, konflikt pomiędzy Ukrainą i Polską wywołuje poczucie dyskomfortu u żołnierzy. Jak twierdzi wojskowy konsultant polityczny, wojsko powinno mieć ciągłe wsparcie moralne i fizyczne, które już dostają. Polacy i Ukraińcy muszą tylko zwiększać wspólne siły. 

Nie myślimy o zakazach, kto co komu dał czy nie dał. My walczymy. Moim zdaniem, pochopne decyzje obu państw warto było przełożyć na okres po wyborach. 

Ołeksandr Antoniuk podkreśla, że kwestie globalnego bezpieczeństwa, a także dramatyczne wydarzenia w Ukrainie i potencjalne zagrożenia dla Polski i innych krajów UE z powodu wojny rozpętanej przez Federację Rosyjską, dały nam niepowtarzalną szansę na wspólne wypracowanie nowego etapu naszych relacji i wspólnych perspektyw zarówno w kwestiach bezpieczeństwa, jak i gospodarczych. 

To wyjątkowa szansa, której nasze państwa nie mają prawa zaprzepaścić!

Lachowski: Społeczeństwo to nie politycy

Mateusz Lachowski, korespondent wojenny, relacjonujący rosyjską inwazję na Ukrainę, zamieścił wpis na swoim profilu X (wcześniej Twitter) i sprostował nastawienia społeczeństwa ukraińskiego w stosunku do Polaków. 

Kiedy polscy i ukraińscy politycy toczą ze sobą spory, ukraińscy żołnierze robią na froncie takie rzeczy w podziękowaniu dla Polaków za ich pomoc.

W dodatku na profilu Exen, w serwisie X, wolontariusz, który dostarcza pomoc ukraińskim żołnierzom na front, przekazuje, że kwestie zakazów, pozwów czy konfliktów na pierwszej linii frontu zupełnie nikogo nie obchodzi. 

Tutaj jest jeden problem i to śmiertelny, a jest nim ruski orangutan. Bo człowiekiem nazwać tego nie można.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ