"Rosja ponownie zaatakuje nas, jeżeli Ukraina nie wytrzyma". Prezydentka Gruzji alarmuje

Gruzja i kraje bałtyckie mogą stać się kolejnym celem inwazji Rosji, jeżeli Ukraina nie postawi oporu rosyjskiej agresji. Demokracja i przyszłość krajów europejskich także może być zagrożona.

Prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili, w wywiadzie dla litewskiej telewizji LRT wyznała, że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin już przegrał pierwszą "fazę" wojny w Ukrainie.

Putin wygrywa czy przegrywa? 

Obecnie Europa ma za zadanie pomóc Ukrainie w zdobyciu ostatecznego triumfu i zmusić Rosję, aby w przyszłości już nigdy nie przekroczyła własnych granic. - Rosja musi zachowywać się jak normalne państwo - stwierdziła prezydentka. 

Dziennikarze litewskiej telewizji zapytali Zurabiszwili, który kraj, zdaniem prezydentki, może być kolejnym celem rosyjskiej agresji. Nawiązali do możliwej przegranej Ukrainy w walce z Rosją. Gruzińska prezydentka zasugerowała, że może to być jej kraj, Gruzja, lub inny kraj położony w obszarze bałtyckim.  

My i wy będziemy następni, jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana. Już nam mówiono, że będziemy następni, jeśli nikt nie powstrzyma Rosji w Ukrainie. Posiadamy rosyjskie bazy wojskowe na czasowo okupowanych terytoriach Gruzji. Cała Europa i demokracja jest zagrożona, jej przyszłość jest zagrożona,

– twierdzi prezydentka.

Zobacz wideo Marsz niepodległości w Gruzji. Obok flag narodowych pojawiły się flagi Unii Europejskiej

Salome Zurabiszwili nazwała wojnę rosyjsko-ukraińską jedną z "najważniejszych walk" i wygłosiła, że Ukraina wyjdzie z niej zwycięsko.

Ta bitwa, która się obecnie toczy w Ukrainie, jest najważniejszą bitwą. Ukraina wygra tę walkę, ponieważ nieustannie stawia opór, gdzie reszta świata myślała wcześniej, że to niemożliwe. Możliwe, że to najważniejsze narzędzie wojskowe Ukrainy, za pomocą którego może być niezwyciężona. Wytrwałość i odwaga, jaką pokazała Ukraina i jej głowa państwa, przedstawiają światu, że można przeciwstawić się rosyjskiej sile militarnej. Musimy podważyć rosyjską armię i upokorzyć rosyjskie wojsko z powodu wszystkiego, co zrobiła. Ciągłe zmiany w kierownictwie wojskowym, niekończące się zmiany koncepcji wojennej, los Jewgienija Prigożyna pokazuje, że Putin nie skończył planu. Nadal kontynuuje wojnę w stylu KGB

– podkreśliła gruzińska prezydentka.

Salome Zurabiszwili jest przekonana, że ostateczne zwycięstwo Ukrainy będzie w stanie zapewnić trwały pokój i stabilną sytuację w Europie.

Ukraina musi zwyciężyć, a wygrana Ukrainy spowoduje zwycięstwo nas wszystkich i pomoże zapewnić pokój i stabilność. Mówię oczywiście bardzo egoistycznie, ale pomoże to zagwarantować bezpieczeństwo regionu Morza Czarnego, który jest po prostu niezastąpiony i bardzo ważny dla krajów europejskich. Inicjatywa Trójmorza, do której jeszcze nie dołączyliśmy, jest z pewnością inicjatywą, która nas bardzo interesuje i która zabezpieczy naszą przyszłość. Duże projekty, które Europa wprowadza do naszego kraju,  w dużym stopniu dają nam sukces i przyczyniają się do sukcesu Ukrainy.

– powiedziała Zurabiszwili.

Jak poinformowała prezydentka Gruzji, rzeczywistość jest taka, że tylko i wyłącznie zwycięstwo Ukrainy może zapewnić pokój. Dlatego świat musi zadbać o to, aby Rosja nie przekraczała swoich granic i zachowywała się jak normalny kraj.

Tymczasem nikt nie będzie mógł żyć w pokoju i nikt nie będzie mógł powiedzieć, że dalsze interwencje nam nie grożą, bo Rosja pozostanie tą samą Rosją, jaką była wcześnie

– podkreśliła Gruzinka.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ