Prorosyjska partia wygrała wybory na Słowacji. Orban złożył im gratulacje

Słowackie wybory wygrała prorosyjska partia. Lider "Smer-SD" Robert Fico już wcześniej zapowiadał koniec wsparcia dla Ukrainy i wezwał do rozpoczęcia negocjacji z Federacją Rosyjską. Premier Węgier, sympatyk Kremla, wyraził nadzieję na współpracę z "patriotycznym przedstawicielem".

W niedziele, 30 września odbyły się nadzwyczajne wybory parlamentarne na Słowacji. Na czele wyborów stoi partia "Smer-SD", liderem której jest były premier Robert Fico. Polityk jest znany ze swoich prorosyjskich poglądów. Robert Fico zapowiedział koniec ze wsparciem dla Ukrainy i zainicjował negocjacje pokojowe z Federacją Rosyjską.

Zobacz wideo

Prorosyjskie poglądy Fico

Poglądy Fico odzwierciedlają tradycyjne ciepłe uczucia wielu Słowaków wobec Rosji, które od początku wojny na Ukrainie nasiliły się w mediach społecznościowych. Obiecał także zawieszenie dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę i podjęcie negocjacji pokojowych między Ukrainą a Federacją Rosyjską.

Fico wielokrotnie wyrażał także poparcie dla Rosji, informuje o tym Politico.

Wojna na Ukrainie nie zaczęła się rok temu, zaczęła się w 2014 roku, kiedy naziści i ukraińscy faszyści zaczęli zabijać obywateli Rosji w Donbasie i Ługańsku

 – powiedział Robert Fico w sierpniu.

Orban sojusznikiem Fico?

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował zwycięstwa partii "Smer-SD" w wyborach parlamentarnych na Słowacji, byłego premiera Roberta Fico, która wyróżniała się antyukraińskimi wypowiedziami podczas kampanii wyborczej. W niedzielę 1 października na koncie X węgierskiego premiera (wcześniej Twitter) pojawiła się wiadomość z popierającym stanowiskiem Fico.

Praca z patriotami to zawsze przyjemność. I nie mogę się doczekać tej współpracy

– napisał Orban, znany ze swojego poparcia dla Kremla i antyukraińskich wypowiedzi.

Jakie są wyniki Słowackich wyborów?

Partia Roberta Fico wyprzedziła swoich głównych konkurentów: liberalno-proeuropejską partię "Postępowa Słowacja" i centrolewicową partię "HLAS-SD". Według łącznej liczby wyników, wynoszące 99,5 proc. głosów, partia "Smer-SD" zdobyła 22,95 proc. wyborców. Konkurencyjna partia "Postępowa Słowacja", na czele z wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Michalem Šimecką, otrzymała 17,96 proc. głosów, a "HLAS-SD" 14,71 proc., liderem której jest były premier Peter Pellegrini. Cztery inne partie startujące w wyborach na Słowacji przekroczyły pięcioprocentową barierę procentową. 

Jednocześnie, jak pisze Politico, ani Smer-SD, ani "Postępowa Słowacja" nie będą mogły liczyć na większość absolutną i będą zmuszone do znalezienia partnerów koalicyjnych. Największe szanse na bycie takim partnerem ma partia "HLAS-SD", która zajęła trzecie miejsce w wyborach. Szef partii Peter Pellegrini powiedział już, że spodziewa się oferty współpracy ze strony Roberta Fico i że "nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli takiego koalicyjnego partnera".

Kolejnym ewentualnym partnerem koalicyjnym Roberta Fico mogłaby być Słowacka Partia Narodowa, która uzyskała ponad pięcioprocentowe poparcie. Na podstawie wyników wyborczych trzy partie będą dysponować 81 mandatami, co wystarczy do uzyskania większości.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ