Więcej Ukraińców wyjeżdża, niż wjeżdża do Polski. Ukraina rocznie potrzebuje 300 tys. imigrantów

Ukraiński Instytut Demografii informuje, gdzie jest największe skupisko ukraińskich uchodźców za granicą. Od sierpnia z Polski więcej Ukraińców wyjechało, niż wjechało. Aby utrzymać populację kraju na poziomie 30 milionów ludzi, Ukraina będzie musiała co roku przyciągnąć około 300 tys. imigrantów.

Polska przestała przyciągać Ukraińców

Dyrektorka Instytutu Badań Demograficznych i Społecznych Ella Libanowa, poinformowała, że największa liczba ukraińskich imigrantów znajduje się w Niemczech, a nie w Polsce. Powiedziała to podczas przemówienia na Kijowskim Regionalnym Forum Ekonomicznym, informuje magazyn Forbes. Dlatego według jej informacji, po 1 sierpnia 2023 roku wyjazd ukraińskich obywateli z Polski przewyższy wjazd.

Ale nie myślcie, że wszyscy ci Ukraińcy wrócą do Ukrainy. Wyjeżdżają do bogatszych krajów. Głównie do Niemiec, Czech i Holandii. To zła tendencja, bo ludzie oddalają się od granicy z Ukrainą. Jak pokazuje doświadczenie, w takim przypadku szanse na ich powrót znacznie się zmniejszają

 – stwierdziła Libanowa. 

Zobacz wideo Ormianie uciekają z Górskiego Karabachu. W ciągu jednego dnia do Armenii przybyło prawie 5000 osób

Kryzys migracyjny. Ukraina potrzebuje więcej mieszkańców

Ukraina potrzebuje 300 tys. imigrantów rocznie, socjolog Ella Libanowa wyjaśniła dlaczego. Według dyrektorki Ukrainie nie chodzi tu o Polaków czy Białorusinów, a o ludzi z biedniejszych krajów. Aby móc utrzymać populację Ukrainy na poziomie 30 milionów, musi ona każdego roku przyciągnąć około 300 tys. ludzi, chcących zamieszkać poza granicami swojego kraju pochodzenia. Libanowa dodaje, że należy przygotować Ukraińców do tego. 

Będzie nam smutno, gdy budowniczowie odejdą. Musimy inwestować w pracowników zewnętrznych. Nie wiem, jak babcia z ukraińskiej wsi będzie postrzegać zupełnie inną osobę, prowadzącą inny tryb życia

– mówi ekspertka na Kijowskim Regionalnym Forum Ekonomicznym.

Jak informuje dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Badań Demograficznych i Społecznych, Ukraina musi wypracować politykę, która wymusi na imigrantach zaakceptowania ukraińskich zasad i wartości. W przeciwnym razie, jak twierdzą eksperci, spotkamy się z wieloma problemami. 

Jak zawsze powtarzam, imigracja to problem biznesowy. I imigracja to problem rządowy. Aby utrzymać 30-milionową populację, musimy przyciągać około 300 000 imigrantów każdego roku. To dużo. Tak, prawdopodobnie, to nie Polaków i Białorusinów potrzebujemy, ale ludzi z biedniejszych krajów

– mówi dyrektorka Instytutu Badań Demograficznych i Społecznych.

UE przedłużyła tymczasową ochronę dla osób uchodźczych z Ukrainy

Państwa członkowskie Unii przedłużyły tymczasową ochronę Ukraińców od 4 marca 2024 roku do 4 marca 2025 roku. Jak zauważono w przesłaniu Rady Unii Europejskiej, po przyjętej decyzji politycznej państwa Unijne muszą formalnie przyjąć tę decyzję w drodze procedury pisemnej. W ramach ochrony tymczasowej osoby uchodźcze z Ukrainy mają między innymi takie same prawa do pracy, opieki społecznej i medycznej, edukacji, jak obywatele Unii Europejskiej. Ochrona ta jest zapisana w dyrektywie Unijnej, która została po raz pierwszy uruchomiona w marcu 2022 r. w związku z wojną Rosji w Ukrainie.