Musk wyśmiał Zełenskiego. Właściciel X opublikował mem o prezydencie

Eugeniusz Diaczkow, Alona Chernetska
Elon Musk na platformie X opublikował mema, w którym naśmiewa się z Wołodymyra Zełenskiego. Amerykański miliarder, który wspierał Ukrainę na początku wojny, kontynuuje grę prowadzoną razem z Moskwą. Wcześniej było wiadomo, że biznesmen interweniował w akcję przygotowywanej przez Ukrainę operacji na Krymie.

Jaki mem opublikował Elon Musk?

Właściciel portalu społecznościowego X (wcześniej Twitter) i firmy Tesla Elon Musk opublikował żart, w którym wyśmiał Wołodymyra Zełenskiego i pomoc dla Ukrainy. Na swoim koncie w systemie X Elon Musk udostępnił zdjęcie z Zełenskim, gdzie widnieje mem z podpisem: "Kiedy minęło pięć minut, a ty nie poprosiłeś o pomoc w wysokości miliarda dolarów". BBC przeprowadziło dochodzenie i doszło do wniosku, że po tym, jak Elon Musk kupił platformęTwitter, portal społecznościowy przestał walczyć z rosyjską propagandą. 

Zobacz wideo Elon Musk tweetuje, a z rynku odpływają miliardy. Szef Tesli znów igra z ogniem [TOPtech]

Użytkownicy są oburzeni wpisem

Post Muska wywołał oburzenie w sieci społecznościowej. Wielu Ukraińców, działaczy społecznych, komików i dziennikarzy negatywnie oceniło jego zachowanie. Nawet współobywatele zaczęli wyjaśniać, dlaczego wsparcie Ukrainy jest tak ważne dla całego świata. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych komików w Ukrainie Wasyl Bajdak napisał:

Elonie, czy napisałeś to podczas przyjacielskiej rozmowy z Putinem? 

Pojawiły się też inne wpisy o treści: "Straciłeś ostatnią kroplę porządności", "Co powiesz na to, że Putin wysyła rakiety na budynki mieszkalne i szpitale? Wygląda na to, że nigdy nie zwracasz się do Putina, prawda?", "Elon, jesteś obrzydliwy", "Elon Musk sięga dna" – piszą komentatorzy. 

Musisz przeprosić Zełenskiego. Wolałby, żeby jego ludzie nie byli gwałceni, mordowani, torturowani ani porywani. Kiedy Musk bierze darowiznę od rządu, robi to tylko po to, aby się wzbogacić.

 – Mike Watman napisał na platformie X.

Jak Elon Musk zagrywa z Rosją?

Właściciel firmy SpaceX po prośbie Ukrainy odmówił włączenia Starlink w pobliżu Krymu. Amerykański biznesmen Elon Musk nie chciał, aby jego firma SpaceX stała się bezpośrednim uczestnikiem w wojnie. Tym samym Musk potwierdził, że miał wpływ na planowany przez Ukrainę atak na rosyjski sztab Flory Czarnomorskiej w Sewastopolu. Miliarder oświadczył, że nie ogranicza ukraińskiemu wojsku dostępu do Starlinków na obszarze okupowanego półwyspu, gdzie początkowo nie był on aktywowany w tym regionie.

Jak wcześniej informowało CNN, w zeszłym roku Elon Musk potajemnie zalecił swoim inżynierom zamknięcie sieci satelitarnej Starlink w pobliżu Krymu, aby móc zapobiec ukraińskiemu atakowi na rosyjską Flotę. W lutym 2023 roku okazało się, że SpaceX zahamować wykorzystanie Starlink do kontrolowania dronów przez wojsko ukraińskie. Na początku 2022 roku wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow poinformował, że regulator umożliwił korzystanie ze Starlinków wszystkim rodzajom użytkowników, a nie tylko infrastrukturze krytycznej. W październiku 2022 roku firma SpaceX wysłała do Pentagonu list, w którym poinformowała, że odrzuca finansowanie usług łączności satelitarnej Starlink w Ukrainie.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ