Kadyrow: Czeczenia gotowa interweniować w konflikt między Izraelem a Hamasem

Eugeniusz Diaczkow
Czeczeński lider Ramzan Kadyrow wspiera Palestyńczyków w konflikcie między Izraelem a Hamasem. Przywódca opublikował film, w którym zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej i wskazał na konieczność podjęcia działań w sprawie sytuacji w Palestynie. W tym samym czasie zaatakowano meczet Kadyrowa.

Rano, 7 października, Hamas zaczął operację wojskową przeciwko Izraelowi. Bojownicy zaatakowali oddziały graniczne armii i wkroczyli na tereny zaludnione przez Izrael. Liczba ofiar śmiertelnych po zaatakowaniu Izraela przez Hamas wzrosła do 900 cywilnych Izraelczyków, co najmniej 2600 zostało rannych, a dziesiątki ludzi zabrano do niewoli. Ministerstwo Zdrowia Autonomii Palestyńskiej informuje, że zginęło już co najmniej 687 Palestyńczyków, a do tego ponad 2000 zostało rannych. Rząd Izraelu ogłosił, że kraj wszedł w stan wojny. Czeczeński lider Ramzan Kadyrow przywołał Izrael i Palestynę do pokojowego zakończenia konfliktu. O konieczności takiej decyzji powiedział w wideo, które dodał na swoim kanale w Telegramie.

Zobacz wideo Izrael. Ludzie szukają schroniona po wybrzmieniu syren alarmowych [Źródło: Reuters]

Powiedział także, że nie zgadza się z tą wojną, w której wspiera Palestynę, i wierzy, że to starcie może "przerodzić się w duży problem". Według niego dowódcy krajów muzułmańskich są zobowiązani stworzyć koalicję i nalegać, aby Zachód nie ostrzeliwał ludności cywilnej pod pretekstem zniszczenia bojowników.

Wzywam do zaprzestania wojny i wszelkich form eskalacji sytuacji. W razie potrzeby nasze jednostki są gotowe do działania w charakterze sił pokojowych, aby przywrócić porządek i przeciwstawić się wszelkim awanturnikom

- zapewnił Ramzan Kadyrow.

Kadyrow wspiera bojowników Hamasu

W konflikcie między Hamasem a Izraelem Kadyrow wspiera Palestynę. Poinformował również, aby nie atakować meczetu Achmata Kadyrowa, nazwanego na cześć jego ojca, i meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. 

Wyślijcie nas tam jako żołnierzy sił pokojowych. Dogadamy się, powstrzymamy ich. Zatrzymamy tych, którzy nadal walczą. Niech żyje prawo i sprawiedliwość

- powiedział Kadyrow w przesłaniu wideo.

Hamas pociskami zaatakował meczet Achmata Kadyrowa

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało zdjęcie pokazujące dym wznoszący się nad meczetem. Meczet Achmata Kadyrowa w izraelskim Abu Ghosh w Jerozolimie został uszkodzony po ataku rakietowym grupy Hamas. Takie informacje udostępniło izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoim profilu w X (wcześniej Twitter) i na rosyjskojęzycznym kanale na Telegramie. 

W chwili publikacji zdjęcia głowa Czeczenii Ramzan Kadyrow nie komentował ataku na meczet. Ramzan Kadyrow sfinansował budowę meczetu w Izraelu na cześć swojego ojca. Achamt Kadyrow był pierwszym przywódcą Republiki Czeczenii. Budynek powstał w arabskiej wiosce Abu Ghosh w Izraelu w marcu 2014 roku. Na budowę meczetu łącznie poszło około dziesięciu milionów dolarów, z czego sześć milionów wywodzi się z rządu Czeczenii, co stanowi około 25 milionów złotych.

Ramzan Kadyrow to czeczeński polityk, obecny lider Republiki Czeczeńskiej. Jest oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy.