Dwie Ukrainki zmarły w Izraelu. Zacharowa reaguje.Talib chciał podbić Jerozolimę

Eugeniusz Diaczkow
Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej wydała zaskakujący komunikat. Nazwała atak w Izraelu "błędnym kołem przemocy". Andrzej Duda ma swoje zdanie na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego. W tym samym czasie Talibowie chcą dołączyć się do walki w Izraelu. Poprosili Iran, Jordanię i Irak do wpuszczenia jej do Izraela w celu "podbicia Jerozolimy".

Talibowie starają się wspomóc Hamas w dalszym terrorze wobec państwa żydowskiego - informuje The Jerusalem Post. W najnowszym raporcie stwierdzono, że Talibowie rzekomo poprosili o możliwość "podboju Jerozolimy", jeśli Iran, Jordania i Irak będą gotowi wesprzeć ich wojska. Tymczasem izraelski premier Benjamin Netanjahu zapewnił, że państwo zemści się za akt terrorystyczny. Jak grozi, Strefa Gazy, która znajduje się pod kontrolą wojowników, zostanie "zamieniona w ruinę". Netanjahu wezwał mieszkańców Strefy Gazy, aby jak najszybciej opuścili region w związku z operacją Sił Obronnych Cahal. Zdaniem mediów izraelskie czołgi zostały już przesunięte na granicę kraju. Są doniesienia, że żołnierze izraelscy mogli już przekroczyć granicę Strefy Gazy.

Zobacz wideo Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. Gen. Bieniek: Netanjahu nie pozwoli, żeby konflikt rozlał się szerzej

Jak wiemy, rankiem 7 października ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela tysiące pocisków.

Duda: Żaden Polak nie ucierpiał. Nikołenko informuje o dwóch zmarłych Ukrainkach

Andrzej Duda zakomunikował na antenie Polsat News w programie "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii", że ten konflikt w Izraelu nie doprowadzi do III wojny światowej. Jak informuje Duda, "z informacji przekazywanych przez MSZ i polski kontyngent w Libanie, żaden Polak nie ucierpiał. Są niemałe grupy Polaków w Izraelu, również na zachodnim brzegu Jordanu. Grupy liczone są w setkach" - powiedział prezydent na antenie Polsat News. Dodał też, że konflikt w Izraelu może odwrócić oczy świata od agresji Rosji wobec Ukrainy.

To nie jest pierwsza taka sytuacja na Bliskim Wschodzie. Tam toczyły się wojny, które nie doprowadziły do wojny światowej. Jest to sytuacja dawno nieoglądana i groźna. Rakiety, które spadły na Izrael, idą w tysiące i czegoś takiego nie obserwowano od dawna.  

- stwierdził Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że może to być faktor powodujący presję migracyjną na państwa europejskie.

Kwestia naszego bezpieczeństwa, ochrony granic RP, Unii Europejskiej i Strefy Schengen nabiera nowego znaczenia.

- dodał Prezydent Duda.

W Izraelu zginęły dwie obywatelki Ukrainy, trwają działania mające na celu zrealizowanie repatriacji zwłok, obecnie nie ma danych o obecności obywateli Ukrainy wśród rannych lub zaginionych, poinformowała Ambasada Ukrainy w Izraelu. 

Obie obywatelki mieszkały w kraju przez długi czas. Konsulowie zapewniają niezbędną pomoc konsularną, utrzymują kontakt z bliskimi

- powiedział rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

Zacharowa zaskoczyła apelem w sprawie ataku w Izraelu

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ wydała komunikat, w którym informuje, że obecną eskalację sytuacji na dużą skalę odbierają jako kolejny, niezwykle groźny przejaw błędnego koła przemocy, będącego bezpośrednią konsekwencją permanentnego nieprzestrzegania odpowiednich rezolucji ONZ i jej Rady Bezpieczeństwa oraz faktycznego blokowania przez Zachód prac bliskowschodniego "kwartetu" międzynarodowych mediatorów, składającego się z Rosji, USA, UE i ONZ.

Wzywamy stronę palestyńską i izraelską do natychmiastowego zawieszenia broni, wyrzeczenia się przemocy, zachowania niezbędnej powściągliwości i rozpoczęcia, przy wsparciu społeczności międzynarodowej, procesu negocjacyjnego mającego na celu ustanowienie wszechstronnego, trwałego i bardzo oczekiwanego pokoju na Bliskim Wschodzie.

 - napisała Maria Zacharowa. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA