12 lutego Rada Unii Europejskiej przyjęła rezolucję, która przewiduje możliwość wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. Decyzja ta pozwoli przekierować zyski z aktywów do budżetu UE na dalszą pomoc dla Ukrainy, w tym w zakresie odbudowy i rekonstrukcji kraju po zniszczeniach wojennych. Środki te mogłyby zostać przekazane za pośrednictwem budżetu UE do Funduszu Ukrainy.
Decyzja Rady UE wyjaśnia również status prawny dochodów otrzymywanych przez Centralnego Depozytu Papierów Wartościowych w związku z posiadaniem rosyjskich aktywów i ustanawia jasne zasady dla osób je posiadających.
Rada UE zdecydowała, że CDPW (red. Centralny Depozyt Papierów Wartościowych) posiadające aktywa Centralnego Banku Rosji przekraczające 1 mln euro, powinny oddzielnie księgować nadzwyczajne salda gotówkowe zgromadzone w wyniku unijnych środków ograniczających i oddzielnie zatrzymywać odpowiedni dochód
- czytamy w oświadczeniu.
Depozytariusze nie mogą samodzielnie dysponować zyskami z zamrożonych rosyjskich aktywów, ale organy nadzoru w każdym kraju mogą, na wniosek depozytariusza, podejmować indywidualne decyzje o "uwolnieniu części tego zysku netto".
Decyzja ta toruje drogę Radzie do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego wkładu finansowego do budżetu UE z tych wpływów netto w celu wsparcia Ukrainy oraz jej odbudowy i odbudowy na późniejszym etapie
- podkreśla Rada UE.
Niedawno ambasadorowie UE osiągnęli porozumienie w sprawie wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie. Poinformowano, że dyplomaci postanowili przenieść dochody z rosyjskich aktywów na oddzielne konto.
Pod koniec 2023 roku zachodnia prasa donosiła, że Stany Zjednoczone zaproponowały krajom G7 konfiskatę 300 miliardów dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. Inicjatywa miała zostać uzgodniona do 24 lutego 2024 roku.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że UE podejmie decyzję w sprawie rosyjskich aktywów jeszcze w tym roku. "Financial Times" poinformował, że Bruksela zaproponowała krajom G7 plan, który odblokowałby zamrożone rosyjskie aktywa w Europie.
Na początku tego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że zamrożone aktywa Rosji za granicą, które wynoszą około 300 miliardów dolarów, powinny zostać wykorzystane do wsparcia Ukrainy. Głowa państwa ogłosiła to w sieci społecznościowej X.
Utrata aktywów będzie dla nich najbardziej bolesną stratą. Poczują prawdziwą siłę społeczności międzynarodowej i zobaczą, że świat jest silniejszy niż terror
- powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy podkreślił, że decyzja o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia naszego kraju "będzie całkowicie uczciwą i uzasadnioną odpowiedzią" na agresję Rosji. Polityk zaznaczył również, że "będzie to właściwy sygnał dla wszystkich potencjalnych agresorów na świecie: atak na inne państwo nie jest opłacalny, agresor musi w końcu zapłacić". Ponadto Zełenski wezwał partnerów międzynarodowych do szybkich działań w celu stworzenia odpowiednich ram prawnych.
W tym roku musimy poczynić wymierne postępy w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów z korzyścią dla Ukrainy. W drodze do tego celu mocno polegamy na przywództwie G7
- dodał ukraiński prezydent.