Obywatele Rumunii w Niemczech udawali, że są ukraińskimi uchodźcami, żeby dostać mieszkanie i wsparcie socjalne

Vladyslav Yatsenko
Obywateli Rumunii w Niemczech otrzymywali pieniądze i mieszkania. Pojawiali się w miejscach, gdzie władze niemieckie oferowały pomoc ukraińskim uchodźcom. Kilku wolontariuszy zauważyło jednak, że wielu "ukraińskich uchodźców" wcale nie mówi po ukraińsku.

W Niemczech zdemaskowano Rumunów udających ukraińskich uchodźców. Udało im się uzyskać pomoc finansową i mieszkanie, udając uchodźców uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Rumuni udający Ukraińców otrzymali wszystkie niezbędne warunki, jakie zapewnia się uchodźcom. Jednak kilku wolontariuszy zdało sobie później sprawę, że wielu "uchodźców" nie mówi po ukraińsku.

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski: Putin nie kończy wojny, bo chce mieć całą Ukrainę w strefie wpływów

Chcieli dostać wsparcie socjalne w Niemczech. Udawali, że są uchodźcami z Ukrainy

"Problem pojawił się, gdy kilku wolontariuszy zdało sobie sprawę, że wielu uchodźców nie mówi po ukraińsku, co przykuło ich uwagę. Wszczęto śledztwo i tak wyszło, że tylko w południowo-zachodniej części kraju przebywa ponad 1300 osób, które nie pochodzą z Ukrainy, tylko udają" – podaje portal Digi24

Jak informuje portal, jest wśród nich wielu Rumunów, którzy wykorzystali sytuację w Ukrainie i życzliwość władz w Berlinie. Póki co nie wiadomo, czy wobec "ukraińskich uchodźców" zastosowano jakiekolwiek sankcje.

Jak podaje portal Schwäbische Zeitung, wśród migrantów w Niemczech ma być także wielu Węgrów, którzy udają Ukraińców i zwracają się do władz o pomoc społeczną przeznaczoną dla uchodźców. Ustalono, że 58 osób posiadało obywatelstwo węgierskie. Jednak ukrywają paszport kraju europejskiego i udają Ukraińców, aby otrzymać pomoc. Podobnie jak w przypadku z obywatelami Rumunii, najczęściej obywatele Węgier byli wykrywani ze względu na brak znajomości języka ukraińskiego. 

Jednocześnie portal zwraca uwagę, że zamieszanie może powodować także fakt, że od 2010 roku mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu w Ukrainie wydaje się coraz więcej paszportów węgierskich. Jednak prawo do świadczeń socjalnych mają tylko ci uchodźcy przed agresją rosyjską, którzy posiadają wyłącznie ukraiński paszport. Osoby posiadające podwójne obywatelstwo nie kwalifikują się do świadczeń, gdyż są uznawane za obcokrajowców UE.

Ilu uchodźców z Ukrainy przebywa w Niemczech?

Unia Europejska przedłużyła tymczasową ochronę uchodźców ukraińskich do 4 marca 2025 r. Dzięki tej ochronie uchodźcy z Ukrainy otrzymują prawo do miejsca zamieszkania, dostępu do rynku pracy, opieki medycznej i edukacji dzieci. Według informacji podanych na stronie Rady Europejskiej 4,12 mln ukraińskich uchodźców otrzymało już tymczasową ochronę w UE. Ponad milion z nich przebywa w Niemczech.