Kreml zachowuje się wobec Mołdawii jak wobec Ukrainy przed inwazją. ISW alarmuje

Vladyslav Yatsenko
Czy Mołdawia będzie kolejnym celem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina? Kreml prowadzi wobec Mołdawii operacje informacyjne bardzo podobne do tych, które Rosja przeprowadziła przed inwazją na Ukrainę. Działania te mają tworzyć warunki uzasadniające możliwą przyszłą eskalację Rosji, pisze Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Mołdawia może być kolejnym krajem, Kreml stwarza warunki informacyjne dla rosyjskiej operacji hybrydowej w Mołdawii, podaje Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). "Termin ewentualnej rosyjskiej operacji hybrydowej w Mołdawii nie jest znany" - czytamy w raporcie. 

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski: Putin nie kończy wojny, bo chce mieć całą Ukrainę w strefie wpływów

ISW: Kreml przygotowuje warunki do operacji hybrydowej w Mołdawii

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) pisze, że urzędnicy Kremla próbują stworzyć warunki informacyjne uzasadniające ewentualną destabilizację Mołdawii. Chodzi także o utrudnienie integracji Mołdowy z Zachodem. Kontynuacja tej narracji przez Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa wskazuje, że Kreml organizuje szersze działania w przestrzeni informacyjnej.

Ławrow 14 lutego, komentując konflikt naddniestrzański, stwierdził, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska kontrolują rząd Mołdawii oraz że Zachód wstrzymał proces negocjacyjny w sprawie Naddniestrza. W formacie tym uczestniczyły Rosja, Ukraina, Naddniestrze, Mołdawia i OBWE jako mediatorzy, a także UE i USA jako obserwatorzy. Szef rosyjskiego MSZ powiedział, że Rosja "zrobi wszystko", aby wznowić ten proces. Wicepremier Mołdawii Oleg Serebrian powiedział 28 stycznia, że Mołdawia nie wróci do wspomnianego procesu do czasu poprawy stosunków rosyjsko-ukraińskich i do zakończenia rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

Siergiej Ławrow twierdził także, że w Naddniestrzu przebywa około 200 tysięcy obywateli Rosji, a Federacja Rosyjska "niepokoi się o ich los" i "nie pozwoli, aby stali się ofiarami kolejnej zachodniej awantury".

Inni urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, w tym rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, stwierdzili już wcześniej, że władze Mołdawii starają się ekonomicznie "zdusić" Naddniestrze, utrudniać dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu naddniestrzańskiego i powszechne wewnętrzne niezadowolenie z polityki władz mołdawskich.

Ławrow zarzucał władzom Mołdawii, że zdecydowały się nie przekazywać z budżetu państwa dotacji dla regionów takich jak Gagauzja, które sprzeciwiają się integracji Mołdawii z UE. Ławrow porównał działania Mołdawii wobec Gagauzji do sposobu, w jaki Zachód "odmówił" dania byłemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi czasu na dokonanie przeglądu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE z 2013 r. Ławrow twierdził, że Zachód stawia podobne "ultimatum" Kiszyniowie w sprawie integracji z UE.

"Nie jest znany termin ewentualnej rosyjskiej operacji hybrydowej w Mołdawii, ale Kreml stawia warunki informacyjne, aby wkrótce stało się to możliwe" - podsumowuje ISW. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ