Putin zagłosował w wyborach prezydenckich. W sieci omawiają kilka szczegółów. Zachował się tak po raz pierwszy

Władysław Jacenko
W Rosji trwają wybory prezydenckie, których wynik mało kogo zaskoczy. Potrwają one do 17 marca. Przywódca Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zagłosował w dosyć nietypowy dla siebie sposób. Wielokrotnie zapewniał, że nie korzysta z Internetu, głos oddał jednak online.

Wybory prezydenckie w Rosji trwają już drugi dzień. Potrwają do 17 marca, jednak wynik znany przed głosowaniem. Rosyjska opozycja nazywa te wybory plebiscytem Putina. Kremlowska propaganda pokazała jak przywódca Federacji Rosyjskiej oddaje głos w wyborach prezydenckich. Zrobił to w mniej typowy sposób dla siebie, a dokładnie przez Internet. Internauci i opozycyjne rosyjskie portale zwracają uwagę na kilka szczegółów, które zauważyli na propagandowym nagraniu. 

Zobacz wideo Agnieszka Legucka: W rosyjskiej władzy geriatria wyziera z każdego kąta

Putin zagłosował w wyborach Putina. W sieci kpią z nagrania 

Wynik wyborów prezydenckich prawdopodobnie mało kogo zaskoczy, Jednak Kreml próbuje sprawić wrażenie, że jest inaczej. Wszystko wskazuje na to, że Putin po raz piąty zostanie przywódcą Federacji Rosyjskiej. Propaganda rosyjska opublikowała zdjęcia i nagrania przedstawiające głosującego Władimira Putina. Nie pojawił się jednak w lokalu wyborczym. Obecny, i najprawdopodobniej przyszły, prezydent Rosji skorzystał z możliwości oddania głosu online. Portal Meduza zwraca uwagę, że jest to dosyć nietypowo dla Putina. Wyjaśniają, dlaczego zagłosował w taki, a nie inny sposób. 

"Putin wielokrotnie zapewniał, że nie korzysta z Internetu. Władze rosyjskie aktywnie zachęcają mieszkańców kraju do głosowania online. Wyniki głosowania w internecie łatwiej jest sfałszować" - czytamy. 

 

W komentarzach pod opublikowanym przez portal Meduza nagraniu internauci kpią z Władimira Putina, a także piszą antyputinowskie hasła. "Boi się nawet przyjść do lokalu wyborczego", "Rosja bez Putina", "Jest jedyną osobą, która faktycznie głosowała na Putina", "Czy ktoś wątpi w wyniki wyborów?", "Jego głos będzie liczony jako milion głosów" - czytamy w komentarzach. 

Na nagraniu widać, jak rosyjski dyktator wchodzi do swojego biura, siada za biurkiem i dosłownie za kilka sekund oddaje głos. Na koniec Putin radośnie macha ręką do kamery i się uśmiecha. Ten ruch także rozśmieszył internautów, a niektórzy wykorzystali zdjęcia Putina do memów, inni po prostu żartowali. 

Ilia Szepelin, były dziennikarz telewizji Dożdż, na platformie X napisał, że nie każdemu w Rosji udaje się zagłosować online tak łatwo, jak zrobił to Putin. "Uwielbiam filmiki, na których Putin głosuje w wyborach za pomocą komputera, tak jakby w ogóle wiedział, jak go używać. 1. Putin wchodzi do gabinetu i podchodzi do komputera 2. Chwyta myszkę 3. Patrzy w jeden punkt, klika jeden raz 4. Macha ręką! Nie każdy potrafi jednym kliknięciem: zalogować się na Mos.ru; otrzymać SMS-a potwierdzającego; wpisać kod z SMS-a; zaznaczyć potrzebnego kandydata; nacisnąć klawisz 'głosuj'. Ale Putin to zrobił!" - napisał Ilia Szepelin.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ