Szef NATO wzywa do wsparcia Ukrainy. Stoltenberg: Rosja czeka, aż się wycofamy

Władysław Jacenko
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaproponował utworzenie pięcioletniego funduszu dla Ukrainy w wysokości 100 miliardów dolarów. Miałby on być przeznaczony na dostarczanie broni dla Kijowa.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg proponuje utworzenie dla Ukrainy funduszu o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat. Pisze o tym Bloomberg, powołując na własne źródła. Agencja informuje, że członkowie Sojuszu nadal dyskutują nad propozycją Stoltenberga. Według doniesień ministrowie spraw zagranicznych NATO przeprowadzą wstępne rozmowy na temat planu 3 kwietnia w Brukseli. Ministrowie spraw zagranicznych omówią najlepszy sposób zorganizowania wsparcia NATO dla Ukrainy, aby uczynić je potężniejszym, przewidywalnym i długotrwałym, pisze AFP, powołując na rozmówcę. 

Zobacz wideo Czy Polska będzie miała broń jądrową?

Szef NATO zaproponuje stworzenie funduszu dla Ukrainy

Rozmówcy agencji oświadczyli, że proponuje się, aby 32 kraje NATO wpłacały wkład do funduszu w zależności od wielkości ich gospodarek. Ostrzegli jednak, że pozostają poważne pytania dotyczące funkcjonowania finansowania, dlatego plan prawdopodobnie ulegnie znaczącym zmianom przed szczytem w Waszyngtonie. Bloomberg zauważa, że jeśli sojusznicy poprą propozycję Stoltenberga, próba NATO przyjęcia bardziej aktywnej roli w pomaganiu Ukrainie oznaczałaby zmianę paradygmatu dla sojuszu wojskowego, który wcześniej dystansował się od wysiłków mających na celu uniknięcie potencjalnego wciągnięcia w szerszą wojnę z Rosją.

Stoltenberg: Ukraina potrzebuje więcej pieniędzy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował doniesienia w sprawie propozycji utworzenia pięcioletniego funduszu dla Ukrainy w wysokości 100 miliardów dolarów. Przywódca NATO nie potwierdził dokładnej kwoty, ale jednocześnie wezwał, aby na lipcowym szczycie zdecydowano w sprawie jego finansowania. Według Stoltenberga na spotkaniu 3 kwietnia ministrowie omówią, w jaki sposób NATO może przejąć większą odpowiedzialność za koordynację sprzętu wojskowego i szkolenia dla Ukrainy.

- To oczywiste, że potrzebujemy większych pieniędzy dla Ukrainy – na wiele lat. Ideą omawiania ram i zobowiązań w zakresie pomocy jest zapewnienie większej przewidywalności i pewności na każdy nadchodzący miesiąc i rok - powiedział.

Szef Sojuszu zauważył, że nie należy spodziewać się ostatecznej decyzji w sprawie tej propozycji dziś lub jutro, ale ma nadzieję, że państwa członkowskie zbliżą się do konsensusu w tej kwestii bliżej szczytu NATO. - Powodem, dla którego to robimy, jest sytuacja na froncie w Ukrainie. To poważna sprawa, widzimy, jak Rosja naciska i jak próbuje wygrać tę wojnę, czekając tylko, aż się wycofamy - dodał Stoltenberg.