Szef CIA ostrzega: "Ukraina może przegrać wojnę z Rosją". Podał termin

Eksperci i politycy nieustannie ostrzegają, że sukces Ukrainy zależy od pomocy Stanów Zjednoczonych. Jeśli USA nie odmrożą pomocy dla Kijowa, Ukraina przegra wojnę do końca roku - twierdzi szef CIA William Burns.

Szef CIA William Burns wyraził przekonanie, że jeśli amerykańscy ustawodawcy nie zatwierdzą teraz pomocy dla Ukrainy, Kijów może przegrać wojnę już do końca 2024 roku. Według Politico szef CIA wezwał Washington do przyjęcia dodatkowej ustawy, która zapewniłaby miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy. Ostrzeżenia Burnsa pojawiły się dzień po tym, jak spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zaprezentował swój długo oczekiwany pakiet pomocy zagranicznej, który wisi na włosku, ponieważ spiker próbuje zdobyć głosy potrzebne do przeprowadzenia debaty. Burns jest przekonany, że wspieranie Ukrainy to teraz coś więcej niż tylko wojna z Rosją.

Zobacz wideo Gen. Roman Polko: Rosjanie chcieli przetestować systemy obrony NATO

Szef CIA: Ukraińcy są w stanie przetrwać do końca 2024 roku. Oto warunek 

Szef CIA William Burns jest przekonany, że z pomocą militarną z USA Ukraińcy są w stanie przetrwać do końca 2024 roku. - Dzięki zastrzykowi, jaki zapewni pomoc wojskowa, pod względem praktycznym, także i psychologicznym, Ukraińcy będą w stanie wytrzymać do roku 2024 i obalić aroganckie przekonanie Putina, że czas działa na jego korzyść. Istnieje bardzo realne ryzyko, że Ukraińcy mogliby przegrać na polu bitwy do końca 2024 roku lub przynajmniej postawić Putina w sytuacji, w której będzie mógł w zasadzie dyktować warunki porozumienia politycznego - powiedział. 

Według szefa CIA, wspieranie Ukrainy jest teraz czymś więcej niż tylko wojną z Rosją. - Chodzi również o Xi Jinpinga w Chinach, jego ambicje oraz naszych sojuszników i partnerów na Indo-Pacyfiku. To tak naprawdę kwestia tego, czy nasi przeciwnicy rozumieją naszą niezawodność i determinację, a także czy rozumieją to również nasi sojusznicy i partnerzy - dodał William Burns.

Ukraina może stracić terytorium latem

Ukraina próbuje znaleźć sposób, by się nie wycofać. Stwierdził to Wołodymyr Zełenskij. Ale oficerowie wojskowi w prywatnych rozmowach z dziennikarzami Politico przyznają, że nowe straty są nieuniknione tego lata. Pytanie tylko, jak duże one będą. Jak na wojnę, skala działań zachodnich przywódców mających na celu pomoc Kijowi w odparciu rosyjskich najeźdźców była znacznie mniejsza niż ich pompatyczna retoryka. Ta frustracja sprawiła, że Ukraińcy wszystkich szczebli - od żołnierzy kopiących okopy po ministrów zarządzających krajem - są zmęczeni i poirytowani, zauważają dziennikarze.

Zełenskij powiedział, że Ukraina przegra wojnę, jeśli Kongres USA nie podejmie działań i nie zapewni pomocy. Konsekwencje tego wyniku będą poważne dla całego świata. Putin ogłosiłby zwycięstwo i mógłby zwiększyć swoje szersze ambicje za granicą. Litwa, Łotwa i Estonia szczególnie obawiają się, że będą następnymi krajami na liście państw, z którymi Putin może rozpocząć wojnę.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ