Litwa może pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn. Będą obserwować decyzje Polski

Władysław Jacenko

Minister obrony Litwy powiedział, że jego kraj musi pomyśleć o tym, jak pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym, którzy opuścili kraj. Na Litwie twierdzą, że nie rozważali jeszcze konkretnych scenariuszy i będą śledzić działania Polski w tej sprawie.

W Ministerstwie Obrony Narodowej Litwy przypuszczają, że mogłyby pomóc Ukrainie w powrocie mężczyzn w wieku poborowym, ale trzeba się zastanowić, jak dokładnie to zrobić. Powiedział o tym minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas, cytowany przez portal Delfi . Kasčiūnas zauważył, że Litwa nie rozważa w tym momencie jeszcze żadnych konkretnych działań w tym zakresie. Jednak monitoruje, jakie decyzje podejmie Polska. Szef polskiego MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że obywatele Ukrainy mają obowiązki wobec państwa. - My już dawno sugerowaliśmy, że jesteśmy też w stanie pomóc stronie ukraińskiej w tym, żeby ci, którzy są objęci obowiązkiem służby wojskowej, udali się do Ukrainy - powiedział.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej: Ciśnienie rosyjskie jest potężne

Ukraina chce ściągać poborowych z zagranicy. Litwa może pomóc 

Minister obrony Litwy Laurynas Kasčiūnas powiedział, że mężczyźni z Ukrainy, mieszkający na Litwie, nie będą deportowani siłą. Jednak wśród podjętych kroków mogą być ograniczenia świadczeń i pozwoleń na pracę. - Trudno powiedzieć, w jakie środki to się przełoży. Prawdopodobnie będziemy musieli o tym porozmawiać konkretnie - powiedział. 

- Oczywiście nikt ich nie zabierze i nie wywiezie do Ukrainy, tak się nie stanie. Ale te osoby można ograniczyć w zakresie świadczeń socjalnych, pozwoleń na pracę, dokumentów. Takie opcje słyszę od strony polskiej. Poczekajmy zatem, jaką opcję zaproponują, może będzie ona odpowiednia także dla Litwy - powiedział minister. Według niego obecnie trudno oszacować dokładną liczbę ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym przebywających na Litwie.

Kosiniak-Kamysz o mobilizacji Ukraińców: Już dawno sugerowaliśmy, że jesteśmy w stanie pomóc

- Nie dziwię się ukraińskim władzom, że zrobią wszystko, aby posyłać żołnierzy na front. Potrzeby są ogromne - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier dodał, że "pretensje do rodaków wyjeżdżających z kraju, aby uniknąć powołania, są uzasadnione". - My już dawno sugerowaliśmy, że jesteśmy też w stanie pomóc stronie ukraińskiej w tym, żeby ci, którzy są objęci obowiązkiem służby wojskowej, udali się do Ukrainy - zapewnił Kosiniak-Kamysz.

Niemcy. Mężczyźni z Ukrainy nie zostaną pozbawieni statusu uchodźcy

Ukraińscy mężczyźni nie zostaną pozbawieni statusu uchodźcy w Niemczech, zapewniło niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Odmowa świadczenia usług konsularnych nie będzie miała wpływu na status ukraińskich mężczyzn przebywających w Niemczech jako uchodźcy. Pisze o tym Deutsche Welle

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec zapewniło, że decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy o czasowym zawieszeniu świadczenia usług konsularnych przebywającym za granicą obywatelom płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat nie będzie miała wpływu na status uchodźców w Niemczech.

- Jestem pewien, że nie wpłynie to na status uchodźców z Ukrainy potrzebujących ochrony, niezależnie od tego, czy są to kobiety, które stanowią przeważającą większość takich uchodźców, czy też mężczyźni - podkreślił w środę 24 kwietnia przedstawiciel MSW Maksymilian Kall w odpowiedzi na pytania korespondenta DW.

Ukraina ściąga mężczyzn z zagranicy do domu. Konsulaty nie będą rozpatrywać ich wniosków

23 kwietnia ukraińskie konsulaty poinformowały o czasowym zawieszeniu czynności konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. - Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia uczciwego stosunku do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w Ukrainie i za granicą. Będzie sprawiedliwie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef ukraińskiego MSZ zaznaczył, że w obecnych warunkach głównym priorytetem jest walka o przetrwanie Ukrainy. Ukraiński rząd zakazał także wysyłania za granicę paszportów mężczyzn w wieku poborowym.

WIĘCEJ O:

mobilizacja poborowi Ukraina wojna w Ukrainie Litwa
POLECAMY
"The Telegraph: Przywódcy Rosji i Chin szykują się do wieloletniej wojny z Zachodem. "Rozmowy o pokoju to tylko przykrywka""
"Blackouty w Ukrainie mogą potrwać dwa lata. "Nie masz jak wezwać karetki, jak padnie ci telefon""
"Zmasowany atak ukraińskich dronów. Bolesne straty dla Rosjan."
"Rosjanie stawiają dodatkowe kostnice. "To wymowne podsumowanie rządów Władimira Putina""
"Mobilizacja w Rosji trwa? Mają kilka sposobów werbowania żołnierzy do wysłania na front "po cichu""
"Politico: Rosja zarabia miliardy, sprzedając ropę do UE przez Turcję"