"Rosjanie obchodzą majówkę, zrzucając bomby". Zaatakowali Odessę i Charków

1 maja nad ranem Rosjanie uderzyli w Ukrainę rakietami balistycznymi i bronią kasetową. Pod ostrzałem rosyjskiego lotnictwa znalazły się m.in. Odessa i Charków. Są zabici i ranni wśród cywilów. Kijów ostrzegł mieszkańców, że zagrożenie rakietowe wzrośnie w najbliższych dniach, bo Rosjanie szykują uderzenie w Wielkanoc, którą prawosławni Ukraińcy obchodzą 5 maja.

1 maja nad ranem Rosja znów zaatakowała Odessę rakietami balistycznymi i bronią kasetową. Skuteczność ataków potwierdził szef regionalnej administracji wojskowej w Odessie Ołeh Kiper. "W wyniku rosyjskiego ataku zginęły trzy osoby. Trzy osoby zostały ranne. Zapewniono im niezbędną opiekę medyczną. Uszkodzona została infrastruktura cywilna" - poinformował.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej: Ciśnienie rosyjskie jest potężne

Odessa pod rosyjskim ostrzałem od trzech dni 

Burmistrz Odessy Giennadij Truchanow poinformował, że w wyniku nocnego ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Fala uderzeniowa wysadziła w powietrze okna i drzwi.

Widać, że Rosjanie obchodzą majówkę, zrzucając bomby. Drugi dzień z rzędu ostrzeliwuje nas rakietami balistycznymi. Proszę was, abyście jak najszybciej reagowali na ostrzeżenia o nalotach i schodzili do schronów. To kluczowe, aby ratować swoje zdrowie i życie.

Rosja zaatakowała Odessę trzema rakietami Iskander-M. Poinformował o tym Ilya Yevlash, rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych. Według niego pociski balistyczne są trudne do zestrzelenia, a odległość od Odessy do tymczasowo okupowanych terytoriów, z których są wystrzeliwane, jest niewielka.

Istnieje tylko jeden system, który udowodnił swoją skuteczność w zestrzeliwaniu pocisków balistycznych. To Patriot. Potrzebujemy więcej takich systemów i rakiet do walki z rosyjskim terrorem.

Rosjanie atakują Odessę od 29 kwietnia. Tego dnia po południu wystrzelili rakietę balistyczną na wybrzeże pełne spacerujących ludzi. Zginęło wówczas pięć osób, a ponad 30 zostało rannych. Rosyjskie rakiety uszkodziły budynki mieszkalne i pałac Odeskiej Akademii Prawa, powszechnie znany jako "Zamek Harry'ego Pottera".

Charków znów pod ostrzałem. Są zabici i ranni

1 maja rano Rosjanie uderzyli bombami lotniczymi w samochód cywilny i dom jednorodzinny w miejscowości Zołochiw w obwodzie charkowskim. Na obrzeżach Charkowa również uderzyli w infrastrukturę cywilną. Jak poinformował mer Charkowa Igor Terekhov, w wyniku tych ataków zginęły co najmniej dwie osoby. 

W wyniku ostrzału Złoczewa zginęli cywile. Bomba zabiła mężczyznę i kobietę, którzy jechali samochodem w czasie ataku. Trzy inne samochody w pobliżu miejsca uderzenia spłonęły. 77-letniego mężczyznę i 74-letnią kobietę hospitalizowano.

Rosja szykuje ostrzał w Wielkanoc. Kijów ostrzega

Władze w Kijowie ostrzegły mieszkańców przed możliwymi atakami w Wielkanoc, którą większość Ukraińców będzie obchodzić 5 maja. O zagrożeniu rakietowym w radiu Hromadske mówił też szef ukraińskiego centrum przeciwdziałania dezinformacji Ivan Slychko.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat, jest wysoce prawdopodobne, że Rosja przygotowuje prowokacje rakietowe podczas świąt, więc nie należy ignorować ostrzeżeń o nalotach. Apelujemy o schodzenie do schronów.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ