Szef Pentagonu, Lloyd Austin, podczas wizyty w Kijowie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i najwyższym dowództwem wojskowym oraz wygłosił przemówienie w Akademii Dyplomatycznej Ukrainy. W trakcie spotkania z prezydentem ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów.
Jak informuje ukraiński portal "Głos Ameryki", nowy pakiet obejmuje m.in. amunicję, pociski oraz transportery opancerzone. Do pakietu wchodzą: amunicja do systemów HIMARS, 155-mm i 105-mm pociski artyleryjskie, systemy moździerzowe 60-mm, 81-mm i 120-mm oraz odpowiednia amunicja. Dodatkowo w ramach pomocy przekazane zostaną rakiety przeciwpancerne TOW, systemy Javelin i AT-4, transportery opancerzone M113, sprzęt łączności satelitarnej, broń strzelecka, amunicja, granaty i sprzęt szkoleniowy. W skład pomocy wchodzi także sprzęt do prac minerskich, wyposażenie do ochrony kluczowej infrastruktury, części zamienne, sprzęt pomocniczy, usługi, szkolenia i transport.
Szef Pentagonu podkreślił, że Stany Zjednoczone będą kontynuować współpracę z ponad 50 sojusznikami i partnerami w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy oraz koalicji wsparcia, aby zaspokajać pilne potrzeby Ukrainy na polu bitwy i chronić ją przed rosyjską agresją.
Jak podają ukraińskie media, podczas spotkania w Kijowie dyskutowano m.in. o zgodzie na użycie broni dalekiego zasięgu wobec rosyjskich celów wojskowych, zwiększeniu produkcji dronów bojowych, rakiet manewrujących, pocisków artyleryjskich oraz systemów obrony przeciwlotniczej.
Stany Zjednoczone przygotowują odrębny pakiet wsparcia na produkcję ukraińskich dronów w wysokości 800 milionów dolarów - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Ukraina jest wdzięczna za tę pomoc. Potrzebujemy, aby, pomimo wszelkich politycznych zagrożeń na świecie, Ukraina mogła nieprzerwanie bronić swojego suwerenności i niezależności. Z pewnością to nastąpi - powiedział prezydent.
Zełenski dodał, że podczas spotkania z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem, które odbyło się 21 października, omówili realizację "planu zwycięstwa". - Potrzebujemy determinacji naszych partnerów, szczególnie w obliczu informacji o nowej roli Korei Północnej we wspieraniu Rosji - podkreślił prezydent Ukrainy.
Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin, podczas przemówienia w Akademii Dyplomatycznej w Kijowie, powiedział, że na spotkaniach Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy zawsze widzi oburzenie zbrodniami popełnianymi przez Rosjan.
Austin podkreślił, że wynik walki Ukrainy o wolność pomoże określić trajektorię globalnego bezpieczeństwa w XXI wieku. - Stawką jest przyszłość Europy. Stawką jest siła NATO, bezpieczeństwo Ameryki. Dlatego rząd Stanów Zjednoczonych zaczął działać szybko i zdecydowanie. I zobaczyliśmy ogromny postęp, który mogą przynieść zasady dyplomacji - powiedział Lloyd Austin, cytowany przez ukraiński portal NV.
Szef Pentagonu przypomniał, że Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy spotkała się już 24 razy. - Za każdym razem, kiedy wracam do Ramstein, spoglądając na ten długi stół, porusza mnie widok globalnego oburzenia zbrodniami Putina u naszych partnerów z USA i Ukrainy. Widzę także determinację liderów resortów obrony z całego świata - od Argentyny po Australię, od Tunezji po Turcję. I to działa. Sojusznicy i partnerzy Ameryki dzielą ciężar naszego wspólnego bezpieczeństwa. W tym tkwi siła Ramstein - dodał Austin.
Zaznaczył również, że proporcjonalnie do PKB, kilku sojuszników i partnerów USA obecnie przekazuje Ukrainie większą pomoc w dziedzinie bezpieczeństwa niż same Stany Zjednoczone. - Z dumą przypominam, że Stany Zjednoczone również wnoszą swój wkład. Od lutego 2022 roku nasz kraj przekazał Ukrainie ponad 58 miliardów dolarów na pomoc związaną z bezpieczeństwem - podsumował Austin.
Podczas briefingu z Lloydem Austinem szef ukraińskiego MON Rustem Umerow poinformował, że w 2024 roku Ukraina zainwestowała w swoje obronne produkcje ponad 4 miliardy dolarów, a potencjał produkcyjny może sięgnąć do 20 miliardów, jednak konieczne są inwestycje międzynarodowe.
- Nasze drony stały się realnym zagrożeniem dla wroga. Mogą atakować cele na tysiące kilometrów i już zniszczyły ponad 200 obiektów wojskowych w Rosji - powiedział Umerow. - Wzywamy naszych amerykańskich partnerów do inwestowania w nasze przemysł obronny, zarówno poprzez finansowanie, jak i przekazywanie nowoczesnych technologii - dodał.