Szojgu bije na alarm i pilnie zaleca zwiększenie produkcji ważnego rodzaju broni. 384. dzień wojny

Najważniejsze wiadomości z 384. dnia wojny zebrała Anastasija Krupka ze Lwowa. Na szczególną uwagę zasługuje apel ministra obrony narodowej Rosji. Z kolei w Mariupolu dzieci w wieku szkolnym są zmuszane do śpiewania rosyjskiego hymnu.

Szojgu apeluje o zwiększenie produkcji pocisków rakietowych

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu polecił największemu rosyjskiemu holdingowi produkującemu pociski różnego typu natychmiastowe podwojenie produkcji - pisze propagandowa rosyjska RIA Nowosti.

Według Szojgu firma ma niezbędne rezerwy, a jej zadanie jest "trudne, ale wykonalne". Szojgu wezwał również do obniżenia wydatków. "Chodzi o koszty pracy, a dzięki temu, powtarzam, podwojenie liczby niezbędnych produktów. Mamy nadzieję, że zobowiązania, które podjęliście w latach 2023-2024, zostaną w ogóle zrealizowane w ramach programu" - powiedział Szojgu.

Kolaż kobieta i cebulaЦіни на цибулю злетіли вгору: експерти назвали причини. Буде ще дорожче

Okupantom w Donbasie wyznaczono limit amunicji

Na kierunku donieckim dla armii rosyjskiej wprowadzono limit użycia amunicji. Poinformował o tym rzecznik ukraińskiego połączonego centrum prasowego Sił Obrony Tawrijskiego kierunku Ołeksij Dmytraszkiwski. 

- Dużo jest żalu wśród żołnierzy rosyjskich, że amunicji jest za mało i że odczuwają pewien "głód artyleryjski". Bo jest już wyznaczony limit, którego nie mogą przekroczyć. Jeśli przekroczą limit, to następnego dnia będą bez amunicji - powiedział Dmytraszkiwski.

Według rzecznika to nie tylko problem Jewgienija Prigożyna, który narzekał na brak amunicji dla Grupy "Wagnera", to problem całej rosyjskiej armii.

Zełenski przeprowadził ważne spotkanie w sprawie Bachmutu 

Wołodymyr Zelenski odbył kolejne posiedzenie Sztabu Naczelnego Wodza. - Po rozpatrzeniu przebiegu operacji obronnej w kierunku bachmuckim wszyscy wyrazili wspólne stanowisko w sprawie dalszego utrzymania i obrony Bachmutu - wyjaśnił prezydent Ukrainy.

Kramatorsk. Okupanci uderzyli w budynki mieszkalne

Rosjanie ostrzelali miasto Kramatorsk w obwodzie donieckim. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyryłenko powiedział, że rannych zostało co najmniej dziewięciu cywilów.

Wiadomo, że Rosjanie uderzyli pociskiem rakietowym w centrum miasta. Uszkodzili dziewięć wieżowców, przedszkola, budynek Oszczadbanku i dwa cywilne samochody. Według prokuratury okręgowej rakieta okupantów uderzyła w wielopiętrowy budynek mieszkalny, w wyniku czego uszkodzony został strop i ściana jednego z wejść, wybite zostały okna i zniszczone balkony.

W Mariupolu dzieci w wieku szkolnym są zmuszane do śpiewania rosyjskiego hymnu

W okupowanym Mariupolu wprowadzili w szkołach nauczanie "patriotyczne". Podczas niego zmuszano uczniów do ustawiania się w kolejce, słuchania rosyjskiego hymnu i wywieszania rosyjskiej flagi. 

"Każdy tydzień w szkołach zaczyna się od tzw. edukacji patriotycznej, a tak naprawdę — prania mózgów dzieciom" — informuje ukraiński magistrat Mariupola.

UE zwiększyła fundusz, z którego finansuje broń dla Ukrainy

Rada UE zdecydowała o zwiększeniu pułapu finansowego Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. To z niego są przeznaczane środki na zakup broni dla Ukrainy. Jego wielkość wynosi teraz około 7,979 miliardów euro do 2027 roku.

Wojna w Ukrainie. Walka o BachmutРосія вводить ліміти на постачання снарядів. Розвідка Британії: "Ключова слабкість в умовах "СВО"

384. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 14.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 160 540 (+740) osób;
 • czołgi — 3 484 (+10) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 789 (+15) szt.;
 • systemy artyleryjskie —  2 519 (+16) jednostki;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 495 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 260 (+1) jednostki;
 • samoloty — 304 jednostki;
 • śmigłowce — 289 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 120 (+11) jednostek;
 • pociski manewrujące — 907 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny —5 367 (+13) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 256 (+5) jednostek. 
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ