Polskie drony Warmate dotarły na front. "Bilet na koncert Kobzona". 196. dzień wojny w Ukrainie

Władimir Putin przyznał, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej znajduje się rosyjska załoga i sprzęt wojskowy. Rosja po raz kolejny przygotowuje rozprawę nad żołnierzami Batalionu "Azow". Rejestracja wojskowa kobiet została odroczona na rok. Tymczasem na południu Ukrainy okupanci nasilili naloty na ludność cywilną. Oto najważniejsze wiadomości 196. dnia wojny zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

Putin przyznał, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest rosyjska załoga i sprzęt wojskowy

Według niego Rosjanie "strzegą stacji". W rzeczywistości miasto Energodar, które znajduje się w pobliżu elektrowni jądrowej ponownie znalazło się pod ostrzałem okupantów. Z powodu zniszczeńmiejscowa ludność jest proszona o ewakuację.

Wyjazd kobiet za granicę. Wyjaśnienie Ministerstwa Obrony

Minister obrony Ołeksij Reznikow podpisał rozkaz odraczający rekrutację kobiet do wojska na rok, do 1 października 2023 roku. Dlatego obecnie nie ma zakazów wyjazdu kobiet za granicę.

Kto uderzył w lotnisko na Krymie?

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużnyj przyznał, że wybuchy na lotnisku Sak na okupowanym Krymie nastąpiły po uderzeniu wojsk ukraińskich. Wtedy Rosjanie stracili około 10 samolotów bojowych.

Rosja po raz kolejny przygotowuje rozprawę nad obrońcami z pułku „Azow"

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiedział, że w odpowiedź na sukcesy Sił Zbrojnych Ukrainy na południu i w obwodzie charkowskim rosyjscy okupanci ponownie rozpoczynają kampanię szantażu rozprawą, w której "sądzeni" mają być bohaterowie garnizonu mariupolskiego. Zaznaczył, że należy spodziewać się nowej fali informacji wokół procesu w Mariupolu. Na początku sierpnia Rada Miejska Mariupola informowała na swoim kanale na Telegramie, że Rosjanie planują pokazowo "sądzić" ukraińskich jeńców wojennych na scenie filharmonii czasowo okupowanego miasta. Na upublicznionych zdjęciach pokazano zainstalowane specjalnie na tę "okazję" klatki. Klatki nie zostały jeszcze rozebrane.

W Słowiańsku w wyniku ostrzału zniszczony został fragment bloku. Pod gruzami są ludzie

Dziś Rosjanie ostrzelali Słowiańsk w obwodzie donieckim. Zniszczono jeden z budynków mieszkalnych, uszkodzeniu uległa także szkoła i linia energetyczna. Co najmniej trzech cywilów pozostaje pod gruzami.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego: Rozpad Rosji już się rozpoczął

Sekretarz RBNiO Ołeksij Daniłow jest przekonany, że w Rosji rozpoczęły się już procesy, które doprowadzą do rozpadu państwa-agresora. Według niego istnieje kilkanaście regionów gotowych do wyjścia ze składu Federacji Rosyjskiej.

Drony bojowe Warmate. Zostały przekazane na linię frontu

Do Sił Zbrojnych Ukrainy trafiło pierwszych 20 dronów-kamikadze Warmate opracowanych przez polską firmę WB Electronics. Druga partia ma dotrzeć do końca września. Na dronach Ukraińcy zostawiali okupantom wiadomości: „Za Mariupol i za Buchę", „Bilet na koncert Kobzona" itp. Ten ostatni zwrot używany jest przez ukraińskie wojsko i internautów. Iosif Kobzon, jeden z rosyjskich twórców muzyki popularnej od czterech lat nie żyje.

Warmate wykrywa i atakuje m.in. lekko opancerzone pojazdy, sprzęt obrony przeciwlotniczej, radioelektronicznej i wywiadu radioelektronicznego. Kompletne przygotowanie systemu do misji w terenie trwa do 10 minut. 

Na południu Ukrainy okupanci nasilili naloty na ludność cywilną

Dzięki sukcesom ukraińskiego podziemia okupanci zintensyfikowali działania „kontrwywrotowe" w dużych miastach południa. Wzrosła liczba przeszukań i kontroli transportu publicznego i prywatnego. Ludzie są również zatrzymywani na ulicach w celu sprawdzania telefonów i danych osobowych.

W Morzu Czarnym masowo giną delfiny

Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Odessie wszczęli sprawę w związku z masowym niszczeniem ssaków morskich w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Jednym z powodów jest użycie przez rosyjskie okręty urządzeń sonarowych na okrętach podwodnych i łodziach nawodnych.

Straty Rosjan na froncie: 196. dzień wojny.

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 7.09 wyniosły w przybliżeniu:     

 • personel — około 50 610 (+460) osób;
 • czołgi — 2 097 (+20) jednostek;
 • opancerzone wozy bojowe — 4 520 (+26) jednostek;
 • systemy artyleryjskie — 1194 (+15) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 300 (+4) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 156 jednostek;
 • samoloty — 237 jednostki;
 • śmigłowce — 237 (+1)  jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 880 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące — 214 (+5) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3 320 (+15) jednostek;
 • wyposażenie specjalne — 109 jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo Катастрофічний вибух російського танка, знищеного українською протитанковою ракетою "Стугна"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ