"Czują to, co my czuliśmy". Ukraina wyzwala tereny, w Doniecku panika. 201. dzień wojny w Ukrainie

"Siły Zbrojne Ukrainy wyzwalają tereny w obwodzie ługańskim i chersońskim. Tymczasem rosyjscy najeźdźcy w obwodzie chersońskim próbują negocjować z SZU i usiłują się poddać. Mieszkańcy kilku rosyjskich miast usłyszeli z kolei głośne eksplozje. W Doniecku panuje panika - raszyści boją się ofensywy wojsk ukraińskich" - najważniejsze informacje w 201. dniu wojny w Ukrainie przedstawia Julia Skoryk ze Lwowa.

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwalają obwody ługański i chersoński

Obrońcy Ukrainy wyzwolili kilka wsi w obwodzie ługańskim. Teraz trwa sprawdzanie wyzwolonych terenów, o czym poinformował szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdai.

"Historia z 24-25 lutego powtarza się - tylko na odwrót. Teraz Rosjanie i kolaboranci czują to, co my czuliśmy… W tych wsiach, w których pozostała rosyjska armia, jej żołnierze przygotowują się na przegraną i szykują do ucieczki" - napisał Hajdai.

A rzeczniczka centrum prasowego DO „Południe" Natalia Humeniuk poinformowała, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły 5 osiedli w obwodzie chersońskim. W sumie od początku kontrofensywy zostało wyzwolonych około 500 kilometrów kwadratowych terytorium.

Charków znów ostrzelany: nie było prądu i wody

Dziś, 12 września, rosyjscy okupanci ponownie ostrzeliwali Charków. Burmistrz miasta Ihor Teherov poinformował, że w Charkowie zgasło światło i nie ma prądu, a zatrzymało się metro. W wyniku ataku zginął 37-letni mężczyzna. Sześć kolejnych osób zostało rannych, cztery z nich są w szpitalu.

Оbwod chersoński. Rosjanie chcą się poddać

Rosyjscy okupanci w kierunku południowym próbują negocjować z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, aby ich schwytali. Chodzi nie o pojedynczych żołnierzy, a o całe jednostki. 

"Istnieje już taka destabilizacja i demoralizacja, że nawet dowództwo zdaje sobie sprawę, że nie ma dokąd pójść" - opisała sytuację Nataliya Humenyuk, rzeczniczka DO „Południe".

Izium. Zginęło ponad tysiąc cywilów

Podczas okupacji miasta Izium zginęło co najmniej tysiąc cywilów, a 80 procent infrastruktury miejskiej zostało zniszczone. Poinformował o tym Maksym Strelnikov, deputowany rady miejskiej Izyuma.

- Jeszcze więcej osób zostało rannych, ponieważ nie udzielono im pomocy medycznej w odpowiednim czasie. Rosyjscy okupanci zniszczyli w marcu wszystkie zakłady opieki zdrowotnej w mieście Izium. One nie funkcjonowały - powiedział deputowany.

Panika w Doniecku z powodu kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy

W mediach społecznościowych pojawiają się wpisy, że w Doniecku, który od ośmiu lat okupuje Rosja, w związku z możliwą kontrofensywą Sił Zbrojnych Ukrainy panuje panika. Benzyna i olej napędowy już zniknęły na stacjach benzynowych „DRL". W sieci pojawiają się informacje, że Ukraina zwiększyła aktywność bezzałogowych statków powietrznych na terenie miasta. A jeden z lokalnych kanałów Telegram poinformował, że Rosja opuszcza Donieck, zabierając ze sobą artylerię i obronę przeciwlotniczą. Na razie nie ma potwierdzenia tych informacji.

Eksplozje w rosyjskich miastach

Mieszkańcy kilku miast obwodu rostowskiego w Federacji Rosyjskiej informowali o głośnych wybuchach. Słychać ich było w samym Rostowie, Azowie, Taganrogu, Nowosachtynsku, Szachtach, Nowoczerkasku, Aksaju, a także w Jejsku. W Rostowie wybuch był tak głośny, że w samochodach uruchomiły się alarmy. W internecie krążą filmy przedstawiające kłęby czarnego dymu. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji nie potwierdza informacji o wybuchach.

201. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 12.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 52950 (+300) osób;
 • czołgi — 2168 (+14) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4640 (+23) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1269 (+6)  jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 311 (+0)  jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 162 (+0) jednostek;
 • samoloty — 243 (+1)  jednostki;
 • śmigłowce — 213 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 903 (+1) jednostek;
 • pociski manewrujące — 216 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3463 (+18) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 117 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl.

Zobacz wideo Так виглядало перевезення знищених російських танків на виставку у Варшаві