Ukraińcy idą jak burza. Kułeba określił warunki negocjacji z Rosją. 202. dzień wojny według Ukrayina.pl

Ukraińskie wojsko w obwodzie charkowskim wyzwoliło już spod okupacji rosyjskiej ponad 150 tysięcy osób mieszkających w ponad 300 miejscowościach. Rosjanie rozpoczęli pilną ewakuację swoich rodzin z Krymu i południa Ukrainy. Najważniejsze wiadomości z 202. dnia wojny zebrane przez Irynę Batiuk ze Lwowa.

Obwód charkowski: Siły Zbrojne Ukrainy wyzwolili już ponad 300 miejscowości

- Operacja wyzwolenia obwodu charkowskiego trwała kilka dni. Zaplanowano ją począwszy od 6 września do dzisiaj. Wyzwolono 3 800 km² terytorium, ponad 300 osad i ponad 150 tysięcy naszych ludzi, którzy byli zakładnikami, a dziś zostali uwolnieni spod okupacji - powiedziała wiceministerka obrony Hanna Malyar. Zaznaczyła, że wymieniła tylko liczby potwierdzone. Realny obszar wyzwolonych terytoriów w obwodzie charkowskim jest prawie dwukrotnie większy. Poza tym ukraińskie wojsko wkroczyło do miasta Wowczańsk w obwodzie charkowskim, które znajduje się trzy kilometry od granicy z Rosją.

Czy będzie w Rosji mobilizacja? Odpowiedź Pieskowa

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmytro Pieskow powiedział, że Rosja nie planuje jeszcze ogłaszać pełnej lub częściowej mobilizacji, pomimo znaczących sukcesów Sił Zbrojnych Ukrainy na wschodzie. Ponadto, według niego, Rosjanie są "skonsolidowani wokół wszystkich decyzji Putina", a krytyczne wypowiedzi na temat wojny z Ukrainą "muszą pozostać w zgodzie z prawem". Warto jedna tutaj zaznaczyć, że Pieskow i służby rosyjskie utrzymują kłamliwy i propagandowy przekaz o "operacji wojskowej".

Siły Powietrzne Ukrainy zniszczyły dwa rosyjskie samoloty w dwie godziny

13 września w godzinach od 14.00 do 16.00 pociski przeciwlotnicze Sił Powietrznych UKrainy zniszczyły 3 cele powietrzne - 1 bezzałogowy statek powietrzny poziomu operacyjno-taktycznego i 2 samoloty okupantów. Rosyjski bombowiec Su-24 został zniszczony nad obwodem chersońskim, a samolotowi szturmowemu Su-2 armia ukraińska "pomogła wylądować" w obwodzie donieckim.

Rosjanie pilnie ewakuują swoje rodziny z Krymu i południa Ukrainy

Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy informuje, że rosyjscy okupanci pilnie ewakuują swoje rodziny z Krymu i południa Ukrainy. - Pomimo zapewnień ludności o bezpiecznym przebywaniu na półwyspie, przedstawiciele okupacyjnej administracji Krymu, pracownicy FSB i dowódcy niektórych jednostek wojskowych potajemnie próbują sprzedać swoje domy i pilnie ewakuować z półwyspu swoich bliskich - informują ukraińscy oficerowie wywiadu.

Kuleba określił warunki negocjacji Ukrainy z Rosją 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że Ukraina nie odrzuca negocjacji z Rosją, ale jest gotowa zgodzić się na nie tylko w kwestii pełnego przywrócenia integralności terytorialnej. - Dziś prowadzone są negocjacje z Rosją na polu walki, i to jest jedyny rodzaj negocjacji, który oni naprawdę rozumieją - powiedział szef ukraińskiego MSZ. 

Mieszkańcy Mariupola "chcieli zniszczyć symbol oporu"

Doradca burmistrza Mariupola Petro Andryuszczenko powiedział, że w okupowanym mieście Ukraińcy wysadzili w powietrze patrol współpracowników policji kolaborantów, którzy próbowali wymazać z muru ukraińską literę "Ї" - ten symbol oporu wobec okupantów teraz pojawia się w różnych częściach miasta. Kolaboranci byli hospitalizowani w szpitalu w Doniecku. Ukraińcy, którzy malowali na murach literę "Ї", nie odnieśli obrażeń.

202. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 9.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 53 300 (+350) osób;
 • czołgi — 2 175 (+7) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4 662 (+22) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 279 (+10) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 311 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 165 (+3) jednostek;
 • samoloty — 244 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 213 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 904 (+1) jednostek;
 • pociski manewrujące — 233 (+17) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3 469 (+6) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 117 jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ