Ostrzał rodzinnego miasta Zełenskiego, katownia w Bałaklii. 203. dzień wojny w Ukrainie

14 września Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Krzywy Róg. Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził wyzwolone Izium i podniósł tam ukraińską flagę. Funkcjonariusze ustalili, że okupanci torturowali mieszkańców Bałaklii. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła kijowskiego sędziego, który usprawiedliwiał okrucieństwa Rosjan, ale nie mogła go aresztować. Przedstawiamy wybór najważniejszych i najciekawszych wiadomości dnia zebranych przez dziennikarkę Ukrayina.pl, Ołenę Kowalską ze Lwowa.
Zobacz wideo Ile może potrwać jeszcze wojna w Ukrainie? Ekspert wyjaśnia

Atak rakietowy na Krzywy Róg

14 września około godziny 17 w Krzywym Rogu rozległy się potężne eksplozje. Szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkuł potwierdził atak rakietowy. - Krzywy Róg, atak rakietowy. Proszę pozostać w schronach - ostrzegał. Chwilę później nastąpił kolejny atak.

Krzywy Róg to rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził Izium

14 września Wołodymyr Zełenski odwiedził Izium, wyzwolone kilka dni temu od okupantów miasto w obwodzie charkowskim. Tam uroczyście wzniesiono ukraińską flagę. - Wcześniej, kiedy patrzyliśmy w górę, zawsze szukaliśmy błękitnego nieba. Dziś, kiedy patrzymy w górę, szukamy tylko jednej rzeczy - flagi Ukrainy. Nasza niebiesko-żółta flaga powiewa już w odzyskanym Iziumie. I tak będzie w każdym ukraińskim mieście i wsi. Zmierzamy się tylko w jednym kierunku - do przodu i do zwycięstwa - powiedział Zełenski.

W Bałakliji Rosjanie torturowali jej mieszkańców

Szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow poinformował, że podczas przesłuchań ludzie byli torturowani prądem. - Obecnie mamy jedną potwierdzoną śmierć osoby w wyniku tortur. Znamy dane osobowe ofiary i miejsce pochówku - powiedział Bołwinow.

Sędzia w Kijowie czekał na przyjście Rosjan. Nie może być zatrzymany

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała w Kijowie sędziego Północnego Gospodarczego Sądu Apelacyjnego, który spodziewał się zajęcia Ukrainy przez Rosjan. Sprawca usprawiedliwiał okrucieństwa okupantów, wypowiadał się pogardliwie o ukraińskich obrońcach i namawiał znajomych do współpracy z wrogiem. Sędzia został uznany za podejrzanego. Jednak ze względu na brak ustawowego uregulowania funkcjonowania Naczelnej Rady Sądownictwa jego zatrzymanie było niemożliwe.

 

Amerykański generał przepowiada upadek Rosji

Były dowódca armii amerykańskiej w Europie, generał Ben Hodges, powiedział "The Telegraph", że przywództwo Rosji przeżywa kryzys zaufania. Wezwał do przygotowania się na upadek Rosji. - Jeśli nie przygotujemy się na taką możliwość w taki sam sposób, w jaki nie przygotowaliśmy się na upadek Związku Radzieckiego, może to spowodować ogromną niestabilność w naszej geopolityce - powiedział generał.

W Odessie mieszkańcy zatrzymali zdrajczynię

Wideo z minibusa w Odessie udostępnił w Telegramie dziennikarz wojskowy Andrij Caplijenko. Widzimy na nim, że pasażerowie nie chcą wypuścić kobiety z pojazdu. Mówią, że robiła telefonem zdjęcia obiektów wojskowych. W telefonie zdrajczyni znaleziono korespondencję z rosyjskim kuratorem.

203. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 14.09 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel - około 53 650 (+350) osób;
  • czołgi - 2 180 (+5) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe - 4 665 (+3) szt.;
  • systemy artyleryjskie - 1 290 (+11) jednostek;
  • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 311 jednostek;
  • środki obrony powietrznej - 167 (+2) jednostek;
  • samoloty - 246 (+2) jednostki;
  • śmigłowce - 215 (+2) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 908 (+4) jednostek;
  • pociski manewrujące - 233 (+17) jednostek;
  • statki/łodzie - 15 jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3 501 (+32) szt.;
  • wyposażenie specjalne - 120 (+3) jednostek.