205. dzień wojny w Ukrainie. Rosjanie zmieniają taktykę na południu. W Melitopolu potężna eksplozja

Rosjanie ponownie zaatakowali rakietami Krzywy Róg. Miasto jest zagrożone katastrofą przemysłową. W Iziumie znaleziono pochówki torturowanych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Przed śmiercią związano im ręce. Na południu Ukrainy trwają wyczerpujące walki. Okupanci ukrywają się i rażą ogniem z samolotów. Najważniejsze informacje w 205. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Krzywy Róg. Nowy atak rakietowy

16 września rosyjscy okupanci ponownie uderzyli rakietami w rodzinne miasto prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Wałentyn Rezniczenko poinformował o poważnym zniszczeniu budowli hydrotechnicznych.

"Ratownicy i służby ratunkowe już usuwają skutki bombardowania. Robią wszystko, aby zapobiec katastrofie" - napisał Rezniczenko na Telegramie.

To trzeci dzień, w którym Rosjanie ostrzeliwują miasto.

Południe. Trwają ciężkie walki. Rosjanie zmienili taktykę

Na południu Ukrainy trwają ciężkie walki, Rosjanie zwiększyli wykorzystanie lotnictwa do powstrzymania ofensywy SZU. Poinformowała o tym Natalia Humeniuk, szefowa zjednoczonego prasowego centrum koordynacyjnego sił obronnych południowej Ukrainy.

- Toczą się ciężkie walki. Oni trzymają się na dystans i trzymają się żelbetowych konstrukcji, w które wyposażyli swoje linie obrony. Wybici z pierwszej linii obrony, trzymają się drugiej i trzeciej - tam, gdzie jest dla nich bezpieczniej. Wróg zaczął coraz częściej używać lotnictwa. Naprawdę starają się też używać nalotów jako metody wywierania wpływu na odległość. Używamy całej dostępnej broni i sprzętu, aby niszczyć te samoloty - powiedziała Humeniuk.

Stoltenberg: Kontratak SZU jest skuteczny, ale to nie koniec

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sukces ukraińskiej armii nie oznacza końca wojny.

- Oczywiście fakt, że ukraińskie Siły Zbrojne były w stanie odzyskać terytorium i uderzyć na linie rosyjskie, jest niezwykle zachęcający. Jednocześnie musimy zrozumieć, że to nie jest początek końca wojny, musimy być gotowi na długą podróż - powiedział Stoltenberg, którego wypowiedź cytuje Reuters.

W Melitopolu rozległa się potężna eksplozja

W tymczasowo okupowanym Melitopolu (obwód zaporoski, południe Ukrainy) w pobliżu lotniska rozległ się potężny wybuch. Poinformował o tym prezydent Melitopola Iwan Fedorow.

"Okupanci w Melitopolu wyraźnie zazdroszczą Czarnobajewce, więc palą i palą na lotnisku. Właśnie tam zarejestrowano potężną eksplozję. Mamy nadzieję, że raszyści [tak obywatele Ukrainy określają Rosjan - red.] i ich sprzęt zostali usunięci. Czekamy na dobre wieści od SZU!" - napisał Fedorow na Telegramie.

Berdiańsk. Małżeństwo kolaborantów zostało zabite

W Berdiańsku zabito tzw. zastępcę szefa administracji okupacyjnej i jego żonę, która była odpowiedzialna za przeprowadzenie "referendum" [na temat przystąpienia do Rosji - red.].

"W pobliżu swojego garażu zostali zabici zastępca szefa berdiańskiej administracji wojskowo-cywilnej ds. mieszkalnictwa i usług komunalnych Ołeh Bojko i jego żona Ludmyła Bojko, która kierowała miejską terytorialną komisją wyborczą ds. referendum" - informuje administracja okupacyjna. Brak jest szczegółów na temat likwidacji kolaborantów.

Izium. Znaleźli ciała torturowanych żołnierzy ze związanymi rękami

W wyzwolonym od okupantów obwodzie charkowskim znaleziono groby około 20 żołnierzy z rękami związanymi na plecach.

- Znaleźliśmy około 500 mogił ludności cywilnej. Na razie ustalono położenie jednego grobu, w którym masowo pochowanych jest do dwudziestu żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy - przekazał Dmytro Łubinec, Komisarz ds. Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy.

Prawdopodobnie żołnierze najpierw byli torturowani, a następnie zostali straceni. Według doniesień w mogiłach zabitych cywilów leżą całe rodziny. 

Zatopiony krążownik "Moskwa". W morzu znaleziono rzeczy marynarzy

Cywilny statek znalazł na morzu tratwę ratunkową dla 20 osób pochodzącą z zatopionego rosyjskiego okrętu "Moskwa". Wygląda na to, że była ona jednak popsuta.

"Aby utrzymać przeciekającą tratwę na powierzchni, rosyjscy marynarze zdjęli kamizelki ratunkowe (co jest surowo zabronione) i przyczepili je do tratwy, aby utrzymać ją na powierzchni" - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy. Jak dodają strażnicy, w dniu, w którym zatonął rosyjski okręt, morze było wzburzone.

205. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 12.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 54050 (+200)  osób;
 • czołgi - 2199 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4690 (+8) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1302 (+7) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 312 (+1)  jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 168 (+1) jednostek;
 • samoloty - 250 (+0) jednostki;
 • śmigłowce - 216 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 908 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące - 233 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3550 (+28) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 121 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo З Канади до Європи було відправлено 1,3 мільйона вантажів, включаючи гаубиці M777