Rosjanie masowo szukają "jak złamać rękę". Zabrakło też biletów lotniczych. 210. dzień wojny w Ukrainie

Putin zapowiedział częściową mobilizację w Rosji i zagroził światu bronią jądrową. W rezultacie na stronach rosyjskich linii lotniczych skończyły się bilety na najbliższe loty do krajów bezwizowych. Zełenski wezwał, by nie ulegać groźbom prezydenta Federacji Rosyjskiej. Tymczasem Rosjanie ostrzelali Zaporoże, a w Iziumie ekshumowano już 263 ciała. Oto najważniejsze wiadomości 210. dnia wojny zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

Mobilizacja w Rosji: Putin ogłosił jej początek i zagroził bronią jądrową

W przemówieniu do narodu, które było transmitowane w federalnych kanałach telewizyjnych, szef Kremla powtarzał kłamstwa o "neonazistach", "banderowcach", "okrucieństwach reżimu kijowskiego", "ochronie narodu Donbasu", a także zapowiedział "intensyfikację działań mobilizacyjnych" w Federacji Rosyjskiej.

Ponadto zadeklarował swoje "poparcie" dla fałszywych referendów na zajętych terytoriach i w przypadku ataku na te terytoria wyraził gotowość Rosji do użycia wszystkich rodzajów broni, w tym broni jądrowej.

Tajna klauzula w dekrecie Putina o mobilizacji: do czego się odnosi?

Jeden z punktów dekretu prezydenta Rosji został zamknięty dla publicznego dostępu. Rzecznik prasowy Putina powiedział, że on dotyczy liczby osób, które mają zostać zmobilizowane. Ale według niego Kreml nie może ujawnić nieopublikowany punkt dekretu, ponieważ jest on "do użytku służbowego".

Zełenski: Świat nie pozwoli Putinowi na użycie broni jądrowej

Prezydent Ukrainy oświadczył, że nie wierzy, iż społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi na użycie broni jądrowej. "Ale nie możemy zajrzeć do głowy tej osoby, istnieje ryzyko" – dodał Zełenski.

Ponadto, zdaniem prezydenta, nie należy ulegać groźbom Putina. "Jutro może powiedzieć: oprócz Ukrainy chcemy też części Polski, bo inaczej użyjemy broni jądrowej. Nie możemy iść na takie kompromisy" – zaznaczył Zełenski.

W Rosji po ogłoszeniu mobilizacji skończyły się bilety lotnicze

Na stronach rosyjskich linii lotniczych skończyły się bilety na najbliższe loty do krajów bezwizowych, w szczególności do Turcji, Armenii, Azerbejdżanu i Uzbekistanu.

Jednocześnie analiza zapytań Google pokazuje, że Rosjanie zaczęli masowo szukać informacji "jak wyjechać z Rosji", "jak uzyskać odroczenie" i "jak złamać rękę".

Rada Najwyższa Ukrainy potępiła rosyjskie pseudoreferenda i groźby jądrowe

Ukraińscy deputowani przyjęli rezolucję potępiającą zamiar Rosji przeprowadzenia pseudoreferendów na okupowanych terytoriach. A także  rosyjskie groźby jądrowe i inne naruszenia zasad i norm prawa międzynarodowego.

Zaporoże i Kurachowe: Rosjanie uderzyli w miasta

Rosyjskie wojska po południu przeprowadzili atak rakietowy na Zaporoże. W szczególności w trzech dzielnicach zarejestrowano co najmniej pięć uderzeń rakiet. Trafione zostały obiekty infrastrukturalne i domy prywatne, dwa pociski trafiły w pole na obrzeżach miasta. Wiadomo o trzech ofiarach, jedna z nich doznała obrażeń.

A w nocy wojska rosyjskie uderzyły w Kurachowo w obwodzie donieckim. Rannych zostało 12 osób. Jedna z rakiet uderzyła w dom, wśród ofiar są dwoje dzieci. Jeszcze jedna osoba może być pod gruzami. Na miejscu pracują ratownicy.

W Iziumie ekshumowano już 263 ciała zabitych w czasie okupacji

Do 20 września z miejsca masowego pochówku w Iziumie ekshumowano 263 ciała, w tym dwoje dzieci. Policja twierdzi, że po oględzinach, niektóre z ciał noszą ślady tortur, niektóre mają związane ręce i rany kłute.

W obwodzie charkowskim odkryto jeszcze dwie katownie

W wyzwolonej wsi Kozacza Lopań w obwodzie charkowskim funkcjonariusze zbadali dwie piwnice, w których rosyjska armia torturowała cywilów podczas okupacji. Okupanci urządzili katowni w piwnicach dworca kolejowego i sklepu.

Switchblade 600: USA zamówiły dla Ukrainy drony kamikaze

Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na 2,2 miliona dolarów na zakup dronów kamikaze Switchblade 600, które zostaną przekazane Ukrainie. Mogą być w locie przez 40 minut i potrafią atakować pojazdy opancerzone.

210. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 21.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 55110 (+300) osób;
 • czołgi - 2227 (+11) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4748 (+24) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1340 (+17) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 318 jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 168 (+0) jednostek;
 • samoloty - 253 (+1) jednostki;
 • śmigłowce - 217 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 932 (+7) jednostek;
 • pociski manewrujące - 239 jednostek;
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3610 (+23) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 125 (+0) jednostek.
Zobacz wideo Українські війська знищили російський склад боєприпасів в окупованому місті Нова Каховка