Ukraina uwalnia kolejnych obrońców Mariupola. Białoruś szykuje miejsce dla Rosjan. 218. dzień wojny

Dziś Rosjanie ostrzeliwali Dniepr i obwód dniepropetrowski. W wyniku ostrzału cztery osoby zginęły, a ponad trzydzieści zostało rannych. Tymczasem Siły Zbrojne Ukrainy ustanowiły kontrolę nad 50 osadami w kierunku słobożańskim, wyzwalając ponad 1000 kilometrów kwadratowych terytoriów ukraińskich. Ponadto Ukraina uwolniła z niewoli rosyjskiej sześciu swoich obywateli: czterech obrońców Mariupola i dwóch cywilów. Oto najważniejsze informacje 218-tego dnia wojny.

Rosjanie ostrzelali rakietami Dniepr i obwód: są zabici i ranni 

W nocy z 28 na 29 września rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały Dniepr. Celowano w dzielnice mieszkalne. Atak wroga pozbawił życia cztery osoby: dwoje dorosłych i dwoje dzieci (8-letniego chłopca i 9-letnią dziewczynkę). 18 osób zostało rannych.

Już rano okupanci ostrzeliwali dzielnicę krzyworoską w obwodzie dniepropietrowskim "Huraganami" z zakazanymi pociskami kasetowymi. Celowano w infrastrukturę przemysłową w Zelenodolskiej Gromadzie. W wyniku trafienia według wstępnych danych 13 pracowników przedsiębiorstwa zostało rannych.

Kierunek słobożański: SZU ustanowiły kontrolę nad 50 osadami

Wiceszef głównego wydziału operacyjnego Sztabu Generalnego Ołeksij Gromow poinformował, że od poniedziałku podczas działań Wojsk Obrony w rejonie Słobożańska doszło do 78 starć zbrojnych z rosyjskimi okupantami.

Trwa kolejny etap aktywnych działań wojennych w tym kierunku. "Dzięki determinacji i profesjonalizmowi naszych żołnierzy wyzwolono ponad 1000 kilometrów kwadratowych ukraińskiej ziemi i ustanowiono kontrolę nad ponad 50 osadami" - powiedział Gromow. 

Ukraina przeprowadziła kolejną wymianę więźniów. Kto wrócił do domu?

29 września Ukraina uwolniła z rosyjskiej niewoli kolejnych sześciu swoich obywateli: czterech żołnierzy piechoty morskiej i dwóch cywilów. Do domu wracają oficerowie Ołeksij Bułachow i Mykoła Kostenko, a także żołnierze Ludmiła Gierasimienko i Iwan Zemlianoj, którzy brali udział w walkach o Mariupol.

Uwolniono także Wiktorię Andruszę. Kobieta została aresztowana 27 marca, ponieważ w jej telefonie znaleziono dane o rosyjskim sprzęcie, które przekazała Siłom Zbrojnym Ukrainy. Później została przewieziona do Rosji i była przetrzymywana w areszcie śledczym w Kursku. Z kolei kolejna uwolniona obywatelka - Jana Maiboroda - trafiła do niewoli, ponieważ w jej telefonie znaleziono zdjęcie rosyjskiego sprzętu w strefie Czarnobyla.

Główną Zarząd Wywiadu: Białoruś przygotowuje się na przyjęcie 20 tysięcy osób zmobilizowanych z Federacji Rosyjskiej

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że na Białorusi przygotowują już miejsca na przyjęcie 20 tysięcy zmobilizowanych z Rosji. Mają oni uzupełnić stacjonujące na Białorusi jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Na te potrzeby zajmowane są magazyny, hangary i inne pomieszczenia opuszczonych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. W wyniku uzupełnienia stosunek "doświadczonego" i "młodego" personelu wojskowego ma wynosić 1 do 5. 

Przechwycona rozmowa: Rosjanom nogi się trzęsą przed HIMARSami i ofensywą SZU

W kolejnej rozmowie telefonicznej przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy rosyjski najeźdźca mówi przyjacielowi, że ukraińskie wojsko bezlitośnie wypędza wroga ze swojej ziemi. Rosjanin narzeka, że na samo słowo "Himars" trzęsą mu się nogi, a w oddziałach zaczyna się prawdziwa panika.

Zełenski zwołuje pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Jutro 30 września prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Porządek obrad i inne szczegóły tego spotkania zostaną ogłoszone później.

Jak wiadomo, jutro Władimir Putin planuje zaanektować okupowane terytoria Ukrainy do Rosji. Posłowie izby niższej rosyjskiego parlamentu otrzymali zaproszenie na Kreml, gdzie odbędzie się "ceremonia podpisania traktatów o przystąpieniu nowych terytoriów do Rosji". Następnie dyktator ma wygłosić przemówienie.

218 dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 29.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 58600 (+450) osób;
 • czołgi — 2325 (+13) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4909 (+20) szt.;
 • systemy artyleryjskie —1385 (+4) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 331 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 175 (+0) jednostek;
 • samoloty — 262 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 224 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 995 (+6) jednostek;
 • pociski manewrujące — 246 (+4)  jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3751 (+9) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 131 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA