W nocy 12 października wojska rosyjskie wystrzeliły około 7 rakiet systemu S-300 na Zaporoże i przedmieścia. Trzy pociski częściowo zniszczyły budynek mieszkalny w jednej z pobliskich wsi. Trzy osoby zostały wydobyte spod gruzów, przeżyły.
Okupanci ostrzeliwali z "Gradów" i ciężkiej artylerii także obwód dniepropietrowski. Na Nikopol (w południowej części Ukrainy) spadało ponad 100 pocisków. Jeden z nich uderzył w prywatny dom - ranna została 6-letnia dziewczynka i jej matka. Są w szpitalu w ciężkim stanie.
Dowództwo operacyjne "Południe" poinformowało rano, że SZU wyzwoliły pięć miejscowości w obwodzie chersońskim: Nowowasyliwki, Nowohryhorówki, Nowe Kamjanki, Tryfoniwki i Czerwone w obwodzie berysławskim. Trwają tam działania stabilizacyjne oraz odbudowa infrastruktury społecznej i krytycznej.
Sztab Generalny SZU odnotowuje, że kompleks obronno-przemysłowy Białorusi zajmuje się naprawą rosyjskiego sprzętu uszkodzonego podczas działań wojennych. Ponadto w porannym podsumowaniu ukraińskie dowództwo poinformowało, iż Białoruś wycofała z magazynu i wysłała pierwszą partię 20 czołgów T-72 do obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Wieczorem grupa monitorująca "Białoruski Gajun", powołując się na dane środowiska pracowników kolei, poinformowała, że dodatkowo do Ługańska wysłano koleją 28 ciężarówek Ural i 8 czołgów T-72A.
FSB Rosji poinformowała o śledztwie w sprawie sobotniego wybuchu na Moście Krymskim i zawiadomiła o zatrzymaniu 8 osób: 5 obywateli Rosji, 3 obywateli Ukrainy i Armenii, które miały uczestniczyć w przygotowaniu przestępstwa. Za organizatorów "ataku terrorystycznego" Rosjanie uważają Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy i jego szefa Kyryła Budanowa.
Główny Zarząd Wywiadu nazwał takie oświadczenie "bzdurą".
Funkcjonariusze zdemaskowali agenta rosyjskich służb specjalnych, który przekazywał współrzędne dotyczące ataków rakietowych na Kijów. 56-letni mieszkaniec stolicy Ukrainy, który od 2017 roku przebywa na czasowo okupowanym Krymie, w marcu 2022 roku rozpoczął współpracę z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych i za pośrednictwem swojej agentki organizował aktywną działalność w regionie stołecznym. Kobieta została już zatrzymana.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy informuje, że w wyzwolonych Świętogórsku i Łymanie ekshumowano ciała 120 osób. Według śledztwa wśród ekshumowanych było 64 cywilów — 32 mężczyzn i 29 kobiet, płeć trzech osób nie została jeszcze ustalona.
W wyzwolonych miejscowościach policja znalazła 35 miejsc pochówków, z których trzy były masowymi grobami. Jeden znajduje się w Świętogórsku, gdzie pochowano siedem osób (sześć kobiet i jedna osoba o nieznanej płci). Inny jest na cmentarzu w Łymaniu.
W jednym masowym grobie pochowanych jest kilkudziesięciu żołnierzy SZU, w drugim ponad stu cywilów. W Łymanie trwają wykopaliska w miejscach masowych pochówków, w ciągu tygodnia zidentyfikowano tam ciała 56 osób – 22 cywilów i 34 wojskowych.
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 12.10 wyniosły w przybliżeniu: