"Jeden dzień w..." Mikołajowie. Po gruzach "oprowadzi" Was Walentyna

- Mam na imię Walentyna, jestem dziennikarką i mieszkam w Mikołajowie - mówi nasza przewodniczka po zdewastowanym przez rosyjskich najeźdźców ukraińskim mieście. Za jej plecami widać hotel, jeden z kilku punktów tego bardzo szczególnego "oprowadzania". Kiedy przesuniecie obraz na ekranach o 360 stopni, zobaczycie za kamerą VR Jakuba Górnickiego, dziennikarza z Outriders. A za jego plecami, z prawej i z lewej więcej i więcej wojennych krajobrazów. Oto przed Wami nowy projekt Outriders i Ukrayina.pl: "Jeden dzień w...".

"Jeden dzień w..." to reporterski projekt, który pokazuje życie w sześciu ukraińskich miastach - Mikołajowie, Kijowie, Odessie, Dnieprzu, Zaporożu oraz Krzywym Rogu - z wykorzystaniem technologii VR/360.

Wirtualny zapis z "oprowadzań" po trzech pierwszych miastach z listy - zaatakowanych, zbombardowanych, pod ostrzałem - znajdziecie już na stronie projektu "Jeden dzień w...".

Mamy nadzieję, że następne pojawią się wkrótce. W chwili, gdy oglądacie filmy z Mikołajowa, pięcioosobowa grupa dziennikarzy z Polski wraz z ukraińskimi reporterami i reporterkami nagrywa nowe materiały, w kolejnych miejscach.

Trzymamy kciuki za ich bezpieczeństwo!

 

Mikołajów. Zdjęcia ze zniszczonego UniwersytetuMikołajów. Zdjęcia ze zniszczonego Uniwersytetu Zdjęcia reporterów Outriders

Obrazy mocniejsze niż słowa

W Mikołajowie Outriders byli w poniedziałek, 17 października. To miasto położone na południu Ukrainy, około 30 kilometrów od frontu. Zaledwie chwilę przed wizytą polskich dziennikarzy i dziennikarek, w środku nocy z 17 na 18 października, doszło tu do serii ataków dronami kamikadze.

Infrastruktura cywilna w Mikołajowie jest regularnie atakowana przez Rosjan. Dziennikarka Walentyna Gurowa zabiera nas do świata, w którym zbombardowane osiedle, hotel, uniwersytet i teatr są częścią tkanki miasta. Wszystkie te budynki noszą ślady rosyjskiej agresji:

To pięciopiętrowy blok mieszkalny niemal w centrum Mikołajowa - opisuje Walentyna na jednym z nagrań. - W nocy z 12 na 13 października doszło tu do eksplozji, trafiła tutaj rakieta S-300. Zginęło siedem osób, wśród nich 11-letni chłopiec. Operacja ratunkowa, odgruzowywanie, trwały niemal dwie doby - mówi dalej i wskazuje: To kawałek rakiety S-300, pozostałości po niej.

Mikołajów. Zbombardowane osiedle i plac zabawMikołajów. Zbombardowane osiedle i plac zabaw Outriders

W samym środku

Razem z Outriders chcemy pokazać miejsca, gdzie praca czy nauka mieszają się z ciągłym strachem przed rosyjskimi atakami.

Dzięki technologii VR obejrzycie je z bliska, jakbyście stali tuż obok i rozglądali się wokół. Waszymi przewodnikami i przewodniczkami będą zaś członkowie polsko-ukraińskiego zespołu Outriders. Opowiedzą więcej o tym, co zobaczycie na nagraniach. Wszystko po to, byście mogli lepiej zrozumieć złożoność sytuacji, w jakiej trwają dziś mieszkańcy i mieszkanki Ukrainy.

Zespół Outriders relacjonuje wydarzenia w Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na szeroką skalę. Utworzyliśmy biuro we Lwowie, następnie w Kijowie. Nawiązaliśmy współpracę z dziewięciorgiem reporterek i reporterów w Ukrainie, którzy przygotowywali codzienne depesze, m.in. z okupowanych miast. Tylko w tym roku opublikujemy kolejne dwie multimedialne opowieści. "Jeden dzień w…" jest dla nas naturalną kontynuacją podejmowanych dotąd projektów, tym razem w zupełnie nowej formie, z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej

- tłumaczy Anna Górnicka, CEO Outriders.

"Jeden dzień w..." to kolejna już współpraca Ukrayina.pl i Gazeta.pl z Outriders. Dotychczas reporterki i reporterzy kolektywu dostarczali portalowi materiały z Ukrainy w formie podcastów, redakcje współpracowały też przy nagradzanym projekcie #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, opisującym losy osób, które z różnych miejsc ruszyły przez Białoruś na Zachód. Wcześniej razem zrobiliśmy też projekt "Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich w Białorusi.

Pracę Outriders w Ukrainie (i nie tylko) można wspierać na https://zrzutka.pl/outriders

Zobacz wideo "Jeden dzień w..."

'Jeden dzień w...''Jeden dzień w...' Outriders/Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ