Makabryczne odkrycie na ukraińskim cmentarzu po zmasowanym rosyjskim ostrzale. 266. dzień wojny

Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny i powszechną mobilizację. Ołeksij Daniłow powiedział, że Ukraina chce zbadać incydent z rakietą w Polsce i ma dowody na rosyjski ślad. Tymczasem w obwodzie kijowskim znaleziono ciało kobiety, która zginęła w wyniku ataku rakietowego. Główne wiadomości w 266. dniu wojny.

Rada Najwyższa przedłużyła stan wojenny i mobilizację

16 listopada Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny i powszechną mobilizację na 90 dni. Decyzja będzie obowiązywać do 19 lutego 2023 roku. Poinformował o tym deputowany frakcji "Głos" Jarosław Żelezniak. 

Daniłow: Ukraina chce badać incydent z rakietą w Polsce

Ukraina opowiada się za szczegółowym badaniem incydentu z wybuchem rakiety w Polsce wraz ze swoimi partnerami, a także prosi o zaangażowanie w to Ukrainy. - Jesteśmy gotowi przekazać naszym partnerom dowód rosyjskiego śladu, który posiadamy. Oczekujemy również od naszych partnerów informacji, na podstawie których wyciągnięto ostateczny wniosek, że jest to ukraiński pocisk obrony powietrznej – powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz RBNiO. Resort  podkreśla, że winna temu, co się stało, jest wyłącznie Rosja i jej terror rakietowy.

Z tą opinią zgadza się kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz. Zaznaczył, że incydent powinien zostać dokładnie zbadany, ale w każdym razie jego podstawową przyczyną jest agresywna wojna Rosji z Ukrainą. - Okropne uderzenie rakiety w Polsce musi zostać dokładnie zbadane. Dobrze, że członkowie NATO mogą to zrobić szybko. Nie można wyciągać przedwczesnych wniosków. Ale jedno jest pewne: nic z tego by się nie wydarzyło, gdyby nie agresywna wojna Rosji z Ukrainą" – napisał Scholz.

W obwodzie kijowskim znaleziono ciało kobiety, która zginęła w wyniku ataku rakietowego

W obwodzie kijowskim znaleziono ciało kobiety, która zginęła w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego 15 listopada, została zabita przez fragmenty pocisku. Poinformowała o tym policja obwodu kijowskiego. Starosta wsi Płeseckie zwrócił się do policji i poinformowała, że na terenie cmentarza znaleziono ciało miejscowej 69-letniej kobiety.

To już druga ofiara zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę, do którego doszło dzień wcześniej. Ratownicy odkryli także ciało kobiety w wieku emerytalnym, która mieszkała samotnie na trzecim piętrze budynku w dzielnicy Peczersk w Kijowie.

Ukraina odzyskała ponad setkę dzieci deportowanych do Rosji

103 dzieci, które okupanci przymusowo wywieźli do Rosji, wróciło na Ukrainę. Poinformował o tym zastępca szefa Wydziału Prewencji Nieletnich Komendy Głównej Policji Jarosław Szańko.

Według niego Rosjanie deportowali do Rosji nielegalnie 11 129 dzieci. - Obecnie instytucje państwowe pracują nad mechanizmami, a także ich prawną konsolidacją w ustawodawstwie Ukrainy dotyczącymi powrotu tych dzieci – dodał Jarosław Szańko. 

Czeski parlament uznał rosyjski reżim za terrorystyczny

Niższa izba czeskiego parlamentu przyjęła uchwałę ogłaszającą obecny rosyjski reżim terrorystycznym. Posłowie potępili masowe ataki na ludność cywilną i kluczową infrastrukturę energetyczną. 

Niemcy przekazały Ukrainie pociski do MARS II, a Szwecja dostarczy systemy obrony powietrznej

Na stronie internetowej niemieckiego rządu ujawniono, że oprócz pocisków MARS II na liście sprzętu przekazanego Ukrainie znalazły się trzy ciężkie ciągniki M1070 Oshkosh, części zamienne do ciężkiego karabinu maszynowego M2, 24 karabiny maszynowe MG3 do opancerzonych pojazdów ratowniczych, 10 czujników przeciwdronowych i zakłócaczy.

Tymczasem Szwecja wyśle do Ukrainy systemy obrony powietrznej, ale ze względów bezpieczeństwa na razie nie precyzuje ich rodzaju. W sumie pakiet pomocowy będzie kosztował 60 mln dol. i obejmie systemy przeciwlotnicze, pojazdy terenowe, sprzęt zimowy i ochronny, a także namioty.

266. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

 • personel — około 82 710 (+630) osób;
 • czołgi — 2871 (+10) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5797 (+24) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1860 (+10) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 393 jednostki;
 • środki obrony powietrznej — 209 (+1) jednostek;
 • samoloty — 278 jednostek;
 • śmigłowce — 261 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1525 (+14) jednostek;
 • statki/łodzie — 16 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4360 (+9) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 160 jednostek.
Zobacz wideo Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!