16 listopada Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła stan wojenny i powszechną mobilizację na 90 dni. Decyzja będzie obowiązywać do 19 lutego 2023 roku. Poinformował o tym deputowany frakcji "Głos" Jarosław Żelezniak.
Ukraina opowiada się za szczegółowym badaniem incydentu z wybuchem rakiety w Polsce wraz ze swoimi partnerami, a także prosi o zaangażowanie w to Ukrainy. - Jesteśmy gotowi przekazać naszym partnerom dowód rosyjskiego śladu, który posiadamy. Oczekujemy również od naszych partnerów informacji, na podstawie których wyciągnięto ostateczny wniosek, że jest to ukraiński pocisk obrony powietrznej – powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz RBNiO. Resort podkreśla, że winna temu, co się stało, jest wyłącznie Rosja i jej terror rakietowy.
Z tą opinią zgadza się kanclerz federalny Niemiec Olaf Scholz. Zaznaczył, że incydent powinien zostać dokładnie zbadany, ale w każdym razie jego podstawową przyczyną jest agresywna wojna Rosji z Ukrainą. - Okropne uderzenie rakiety w Polsce musi zostać dokładnie zbadane. Dobrze, że członkowie NATO mogą to zrobić szybko. Nie można wyciągać przedwczesnych wniosków. Ale jedno jest pewne: nic z tego by się nie wydarzyło, gdyby nie agresywna wojna Rosji z Ukrainą" – napisał Scholz.
W obwodzie kijowskim znaleziono ciało kobiety, która zginęła w wyniku zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego 15 listopada, została zabita przez fragmenty pocisku. Poinformowała o tym policja obwodu kijowskiego. Starosta wsi Płeseckie zwrócił się do policji i poinformowała, że na terenie cmentarza znaleziono ciało miejscowej 69-letniej kobiety.
To już druga ofiara zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę, do którego doszło dzień wcześniej. Ratownicy odkryli także ciało kobiety w wieku emerytalnym, która mieszkała samotnie na trzecim piętrze budynku w dzielnicy Peczersk w Kijowie.
103 dzieci, które okupanci przymusowo wywieźli do Rosji, wróciło na Ukrainę. Poinformował o tym zastępca szefa Wydziału Prewencji Nieletnich Komendy Głównej Policji Jarosław Szańko.
Według niego Rosjanie deportowali do Rosji nielegalnie 11 129 dzieci. - Obecnie instytucje państwowe pracują nad mechanizmami, a także ich prawną konsolidacją w ustawodawstwie Ukrainy dotyczącymi powrotu tych dzieci – dodał Jarosław Szańko.
Niższa izba czeskiego parlamentu przyjęła uchwałę ogłaszającą obecny rosyjski reżim terrorystycznym. Posłowie potępili masowe ataki na ludność cywilną i kluczową infrastrukturę energetyczną.
Na stronie internetowej niemieckiego rządu ujawniono, że oprócz pocisków MARS II na liście sprzętu przekazanego Ukrainie znalazły się trzy ciężkie ciągniki M1070 Oshkosh, części zamienne do ciężkiego karabinu maszynowego M2, 24 karabiny maszynowe MG3 do opancerzonych pojazdów ratowniczych, 10 czujników przeciwdronowych i zakłócaczy.
Tymczasem Szwecja wyśle do Ukrainy systemy obrony powietrznej, ale ze względów bezpieczeństwa na razie nie precyzuje ich rodzaju. W sumie pakiet pomocowy będzie kosztował 60 mln dol. i obejmie systemy przeciwlotnicze, pojazdy terenowe, sprzęt zimowy i ochronny, a także namioty.