Ukraiński wywiad: Putin ma co najmniej trzech sobowtórów. Jak ich ropoznać?

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow powiedział, że Władimir Putin wykorzystuje sobowtórów dla bezpieczeństwa. W rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami Budanow powiedział, że rosyjski dyktator może mieć ich co najmniej trzech. Kreml korzysta z nich "w szczególnych przypadkach". Czym różnią się od "oryginału"?

- Wszystkie sobowtóry poddały się operacjom plastycznym, by upodobnić się do Putina. Jednak ich wzrost to zdradza. Widać to na filmach i zdjęciach. Także gestykulacja, mowa ciała, a także małżowina uszna, która jest indywidualna dla każdej osoby – wyjaśnił Kyryło Budanow, szef Państwowej Administracji Spraw Wewnętrznych i Łączności.

Zobacz wideo Borys: Putin chce doprowadzić do wielkiego mrozu na Ukrainie i dewastacji ich gospodarki

Jak odróżnić Putina od sobowtóra?

Analizą rosyjskiego dyktatora zajmuje się m.in. ukraiński ekspert Dmytro Popow, który w przeciwieństwie do wywiadu ukraińskiego twierdzi, że Putin ma dwóch sobowtórów. — Różnią się od "oryginału" zachowaniem, stosunkiem niektórych części twarzy. Łatwo to zobaczyć, biorąc linijkę i mierząc odległość między różnymi częściami twarzy - wyjaśnia profiler, który od 2015 roku dokładnie bada cechy wyglądu i zachowania rosyjskiego dyktatora.

Według Popowa obecny Putin i ten, który jako pierwszy został prezydentem Rosji, bardzo się od siebie różnią. - Prawdziwy Putin ma nie w pełni sprawną prawą część układu mięśniowo-szkieletowego - twierdzi Popow. - Nie znam powodu. Może to po schorzeniu onkologicznym. Być może uszkodzenie układu nerwowego, ale wiem na pewno, że prawa ręka i prawa noga Putina nie działają w pełni. Dało się to zauważyć w relacji Sergieja Szojgu po zdobyciu Mariupola. Putin słuchał ministra obrony przez 12 minut, siedząc w jednej pozycji, a jego prawa ręka była nieruchoma. Z drugiej strony, podczas niektórych występów u sobowtóra Putina obie strony ciała pracują energicznie. Po tym można zauważyć, który Putin jest prawdziwy - dodaje.

- Podczas jednego ze swoich przemówień w Dumie Państwowej rosyjski prezydent wziął szklankę wody lewą ręką . Jednak Putin jest praworęczny i powinien zrobić to prawą ręką. Podczas wizyty w Teheranie sobowtór Putina wybiegł z samolotu. To nie był 70-letni dziadek Putin, ale dużo młodszy sobowtór - twierdzi Popow.

Psycholog zauważa kolejne niekonsekwencje w zachowaniu Putina. - Putin czekał na prezydenta Turcji Erdogana w Iranie przez około minutę, zachowywał się bardzo spokojnie – mówi Dmytro Popow. - Prawdziwy Putin nie byłby w stanie powstrzymać irytacji po takim upokorzeniu - dodaje.

A czy po głosie można odróżnić Putina od jego sobowtórów? Dmytro Popow twierdzi, że oprócz szkolenia z putinowskiej mimiki, sobowtóry odbyły też szkolenia w zakresie dostosowywania głosu do oryginału, a nawet interwencje chirurgiczne. - Wszystkie trzy głosy są bardzo podobne. Nie potrafię ich rozróżnić - dodaje.

- Rosja naprawdę może korzystać z sobowtórów Putina, ale tylko podczas demonstracji, gdzie rola prezydenta ogranicza się do jego obecności – mówi Wiktor Jagun, generał dywizji SBU. - Tak, sobowtór może machać do ludzi. A prawdziwy prezydent chodzi na oficjalne spotkania i negocjacje - dodaje.

Obala też mit, że nawet po śmierci Władimira Putina jego sobowtór może rządzić Rosją. - Nie, to nierealne – przekonuje Wiktor Jagun. - Nigdy nie było, nigdy nie będzie czegoś takiego na świecie. Maksymalne, co Kreml może zrobić, to ukryć wiadomość o śmierci Putina przez tydzień lub dwa - dodaje.

Oleg ZUBARUK