Ile rakiet ma Rosja? "Wystarczą na trzy zmasowane ataki". 272. dzień wojny

W Ukrainie prawie nie ma nieuszkodzonych dużych elektrowni cieplnych i wodnych. To skutek rosyjskich ostrzałów rakietowych. Potencjał rosyjskiego arsenału rakietowego ocenił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Tymczasem w Chersoniu zatrzymano pracownika zakładu karnego, który wypuścił więźniów przed wyzwoleniem miasta. Główne wiadomości w 272. dniu wojny zebrane przez Ukrayina.pl.

Rosjanie uszkodzili rakietami prawie wszystkie elektrownie cieplne i wodne w Ukrainie.

Według szefa Ukrenergo Wołodymyra Kudryckiego, po szóstym zmasowanym ataku rakietowym Rosji na system energetyczny Ukrainy praktycznie nie ocalały żadne duże elektrownie cieplne i wodne oraz podstacje węzłowe Ukrenergo.

- To znaczy, że pociski wleciały do prawie każdej ważnej podstacji, a do niektórych podstacji kilka razy: trzy, pięć, a nawet osiem razy. Są takie obiekty. Skala zniszczeń jest kolosalna — dodał Kudrycki.

Reznikow ocenił potencjał rakietowy Rosji

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow pokazał infografikę, na której zebrał dane na temat użycia przez Rosję różnych typów pocisków. - "Czterej wrogowie rosyjskiego arsenału rakietowego: błyskotliwe ukraińskie siły obrony powietrznej; słabe rosyjskie wojska rakietowe; sankcje; czas. Zdemilitaryzujmy państwo terrorystyczne, aby żyć w pokoju!", napisał minister na Twitterze.

Według MON Ukrainy Rosja użyła 829 pocisków typu Iskander, a 119 (13 proc.) jeszcze pozostało w arsenale. Wciąż jest 327 pocisków 3M-55 Onyx (74 proc.), a jeszcze więcej S-300 — 6980 (87 proc). Jeśli chodzi o Kalibry, to w Rosji mają nadal 229 tych pocisków (37 proc.).

Jak donosi "Ukraińska prawda", powołując się na swoje źródła, w połowie listopada rosyjski potencjał rakietowy był wciąż wystarczający jeszcze do maksymalnie trzech zmasowanych ataków podobnych do tego, który został przeprowadzony 15 listopada.

W Chersoniu zatrzymano pracownika zakładu karnego, który wypuścił więźniów przed wyzwoleniem miasta

Według Państwowego Biura Śledczego był to szef jednego z wydziałów Północnej Kolonii Więziennej nr 90. - Od pierwszych dni okupacji Chersonia pracował dla okupantów w strukturze, która odpowiadała za areszty śledcze i miejsca wykonywania kar – podaje biuro.

W szczególności organizował wywóz skazanych do prac porządkowych. - W dniu wyzwolenia Chersonia z rąk okupantów pracownik zakładu karnego udawał, że nie widzi ucieczki więźniów i nie podjął żadnych działań, aby temu zapobiec. Jednak sam nie zdążył uciec i został zatrzymany przez pracowników Państwowego Biura Śledczego we współpracy z SBU — podało Państwowe Biuro Śledcze. Zatrzymany jest podejrzewany o zdradę stanu. Grozi mu dożywocie i konfiskata mienia.

Jermak: Rosja chce sprowokować kolejny kryzys uchodźczy w Europie

- Ataki na spokojne miasta, na obiekty cywilne, groźby i szantaż to elementy rosyjskiej strategii. Cel jest oczywisty: wywołać katastrofę humanitarną na dużą skalę, sprowokować kolejny kryzys uchodźczy w Europie, albo zmusić Ukrainę do zawarcia pokoju, albo przycisnąć Zachód do przymuszenia Ukrainy do zawarcia pokoju — napisał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Do Ukrainy powróciły ciała 33 poległych obrońców

Zwłoki kolejnych 33 zmarłych żołnierzy zostały dziś zwrócone Ukrainie — poinformowała służba prasowa Ministerstwa Reintegracji. Łącznie od początku pracy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócono 696 ciał.

272. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 22.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 85 000 (+400) osób;
 • czołgi — 2 895 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5 827 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 882 (+12) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 395 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 209 (+0) jednostek;
 • samoloty — 278 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 261 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1537 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące — 480 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4 393 (+15) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 161 (+0) jednostek.
Zobacz wideo Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA