Potężny ostrzał Ukrainy. Rosja pogrążyła w ciemnościach nawet Mołdawię. 273. dzień wojny

23 listopada Rosja ponownie przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Zmarło 6 osób, a 36 zostało rannych. Ukraina wymieniła obrońców, do domów wrócili obrońcy z "Azowstalu" i żołnierze gwardii narodowej. Parlament Europejski uznał Rosję za państwowo sponsorujące terroryzm. 273. dzień wojny według Ukrayina.pl

23 listopada: Rosja wystrzeliła w stronę Ukrainy aż 70 pocisków

Centrum prasowe dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że siły obrony powietrznej zestrzeliły 51 pocisków. Rakiety zostały wystrzelone z 10 samolotów przenoszących pociski Tu-95 z obwodów wołgodońskiego, rostowskiego i Morza Kaspijskiego, a także z dwóch małych łodzi rakietowych z Morza Czarnego.

Szef Komendy Głównej Policji Ihor Kłymenko poinformował, że rakiety trafiły w 16 obiektów infrastruktury, zginęło 6 Ukraińców, a 36 zostało rannych. Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Wyszgorodzie. Zginęły cztery osoby, 27 zostało rannych.

Sztab Generalny poinformował, że dziś zaatakowane zostały budynki mieszkalne i elektrociepłownie, podstacje elektryczne w obwodach kijowskim, winnickim, lwowskim i zaporoskim. W wielu regionach wciąż brakuje prądu.

Bloki energetyczne w elektrowni jądrowej zostały wyłączone

W trzech elektrowniach jądrowych, w związku ze spadkiem częstotliwości w systemie elektroenergetycznym, zadziałało zabezpieczenie awaryjne, w wyniku którego nastąpiło automatyczne wyłączenie wszystkich bloków energetycznych. Obecnie Elektrownie Równe, Południowoukraińska i Chmielnicki pracują w trybie awaryjnym.

Mołdawia też jest bez prądu

W wyniku ostrzału infrastruktury energetycznej Ukrainy w niektórych regionach Mołdawii zaczęły się przerwy w dostawie prądu. - Rosja pogrążyła Mołdawię w ciemnościach. Wojna Rosji w Ukrainie zabija ludzi, niszczy budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną. Nie możemy ufać reżimowi, który pozostawia nas bez światła i ciepła – powiedziała prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Wymiana jeńców. Zwrócono 36 Ukraińców

Ukraina przeprowadziła kolejną wymianę jeńców. Jeden cywil i 35 wojskowych wróciło do domu. - Wśród zwolnionych byli ludzie, którzy bronili Mariupola w Azowstalu, a także przedstawiciele Gwardii Narodowej, którzy zostali schwytani w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w pierwszych dniach inwazji – powiedział Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta.

Kreml zabronił mediom pisać o wyjeździe Rosjan

Media propagandowe otrzymały zakaz informowania o masowych wyjazdach Rosjan za granicę, a także pisania o tym, że rosyjski biznes wychodzi poza granice Federacji Rosyjskiej. Zabroniona jest również reklama usług doradczych związanych z wyjazdami za granicę. - Nie można mówić o migracji biznesowej do Kazachstanu, Armenii, Gruzji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To jak handel ojczyzną – ujawnił jeden z informatorów.

Parlament Europejski: Rosja jest państwowym sponsorem terroryzmu

Stosowna rezolucja została przyjęta przez Parlament Europejski. 494 głosy "za", 58 – "przeciw", 44 posłów wstrzymało się od głosu. - Rozmyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez Federację Rosyjską na ludności cywilnej Ukrainy, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są utożsamiane z aktami terroru wobec ludności Ukrainy i są zbrodniami wojennymi - czytamy w komunikacie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu po ostrzale zaznaczył, że zaraz po przyjęciu rezolucji o państwie terrorystycznym Rosja udowodniła całemu światu, że to prawda.

273. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 23.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 85 410 (+410) osób;
 • czołgi — 2 897 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5 832 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 887 (+5) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 395 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 209 (+0) jednostek;
 • samoloty — 278 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 261 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1537 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące — 480 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4 396 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 161 (+0) jednostek.
Zobacz wideo Командири з "Азовсталі" вперше побачили своїх рідних після звільнення з російського полону