W Ukrainie liczba zwolenników przywrócenia statusu kraju posiadającego broń jądrową wzrosła do 53 proc. W 2012 roku takich osób było 27 proc. Tak wynika z badań socjologicznej grupy "Rating", które zostały przeprowadzone w dniach 20-21 listopada. Liczba zwolenników przywrócenia statusu jądrowego stale rośnie w ciągu ostatnich 10 lat. Jednocześnie liczba osób, które nie chcą zwrotu broni nuklearnej, spadła z 56 proc. do 43 proc.
Ze względu na dużą intensywność użycia artylerii Rosja jest zmuszona do używania pocisków wyprodukowanych ponad 40 lat temu. Mają one wysoki poziom awaryjności. Reuters pisze o tym, powołując się na wysokiego rangą urzędnika Ministerstwa Obrony USA.
Wykorzystywanie przez Rosję starych zapasów amunicji wiąże się z pewnym ryzykiem. - Ładujesz amunicję, trzymasz kciuki i masz nadzieję, że wystrzelą — czytamy w depeszy.
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy nie rejestruje na granicy z Białorusią jednostek zdolnych do przeprowadzenia inwazji. Dlatego rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko powiedział, że zapowiadana ocena zdolności bojowej armii białoruskiej, to jest zaostrzanie sytuacji .
Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie przyjmuje propozycji prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, by przed Bożym Narodzeniem rozpocząć wycofywanie wojsk rosyjskich z Ukrainy.
Pieskow dodał, że "strona ukraińska musi zaakceptować realia, które rozwijały się przez cały ten czas".
Komisja Europejska sfinansuje dla Ukrainy około 30 mln lamp LED — o potrzebie takiego wsparcia stwierdził prezydent Zeleński. Poinformowała o tym na swoim Twitterze przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
- W mrocznych czasach stoimy razem z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi — podkreśliła von der Leyen. Wyjaśniła, że jeśli 50 milionów takich lamp zostanie dostarczonych na Ukrainę od partnerów, uda się zaoszczędzić 1 GW — roczną produkcję energii elektrowni jądrowej.
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział o porozumieniu w sprawie wycofania ciężkiej broni z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, którego warunki są przedmiotem dyskusji. Jak donosi Reuters, przekazłą to na konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim" w Paryżu.
- Jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiego uzbrojenia z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie i trwają negocjacje w sprawie warunków tego — czytamy w publikacji, która powołuje się na słowa Macrona. Dodał: "Udało nam się ubezpieczać Czarnobyl, a teraz naszym celem jest ochrona Zaporoża. Najbliższe tygodnie będą decydujące".
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 13.12 wyniosły w przybliżeniu: