Ukrainka w Polsce zrugana przez klienta sklepu. Chciała kupić ozdoby świąteczne

W Toruniu uchodźczyni z Ukrainy poszła do sklepu kupić ozdoby świąteczne. Nie spodziewała się, że spotka ją takie rozczarowanie. Jeden z klientów zaczął krzyczeć na kobietę i zasugerował, by wracała do domu. Co go sprowokowało?

Sytuację z ukraińską klientką w polskiej sieci sklepów opisała czytelniczka ddtorun.pl, która była świadkiem zdarzenia. - Ona się tylko zrobiła czerwona i wyszła - relacjonowała. Jedna z czytelniczek ddtorun.pl w liście napisała, że rankiem 2 stycznia wybrała się na zakupy do jednego ze sklepów. Tam przy kasie spotkała matkę z dwójką dzieci.

- Dziś rano (02.01) byłam w Pepco i byłam świadkiem przykrości, której doświadczyła matka z dwójką małych dzieci. To było tak, że Pani z Ukrainy zapytała sprzedawczynię przy kasie gdzie znajdują się ozdoby świąteczne, a mężczyzna za nią się roześmiał i powiedział, że święta już były a Wielkanoc za 3 miesiące. Pani grzecznie powiedziała że jest z Ukrainy i święta zaczyna 6 stycznia. A on wtedy chamsko odpowiedział, że tu Polska i jak chce świętować niech wraca do siebie do Kijowa, bo żadnej wojny nie ma. Ona się tylko zrobiła czerwona i wyszła. Jak tak można mówić?! Jak nie ma wojny? - relacjonuje kobieta, która przypomina, że ??w Polsce też jest wielu prawosławnych uchodźców. W szczególności w Toruniu, gdzie znajduje się cerkiew prawosławna.

"Szkoda słów na tego pana i szkoda tej kobiety i jej dzieci" – podsumowała czytelniczka.

Co Polacy sądzą o pomoc uchodźcom? Nowe badanie

W grudniowym sondażu CBOS zapytało Polaków o wojnę na Ukrainie. Zapytano też, czy ich zdaniem Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów ogarniętych wojną. 26 proc. wybrało opcję "zdecydowanie tak", a 53 proc. – "raczej tak". "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 4 proc. respondentów, a 11 proc. wybrało opcję "nie sądzę".

52 proc. respondentów (wobec 50 proc. w listopadzie) twierdzi, że oni lub ktoś z ich bliskich dobrowolnie i bezpłatnie pomaga uchodźcom przybywającym z Ukrainy. 48 proc. odpowiedziało przeciwnie.

Respondentów zapytano również o pomoc, jakiej Polska udziela uchodźcom z Ukrainy. Większość (64 proc.) uważa tę pomoc za wystarczającą. Jednocześnie o 3 punkty procentowe (z 26 do 29 proc.) zwiększył się odsetek osób, które uważają pomoc za zawyżoną. Jedynie 3 proc. respondentów uważa pomoc za niewystarczającą. Badanie przeprowadzono od 28 listopada do 11 grudnia 2022 roku na próbie 1018 osób.