Najtrudniejszy rok Putina? Jastrzębie kontra gołębie. "Przetasowania niemal pewne"

Eksperci amerykańskiej Carnegie Foundation for International Peace uważają, że w 2023 roku przed Rosją staną trzy fundamentalne problemy, które będą dotyczyły przyszłości Putina, działalności tzw. jastrzębi w rosyjskiej elicie oraz zmian kadrowych na najwyższych szczeblach władzy.

Zdaniem ekspertów Carnegie Center Putin jeszcze w tym roku będzie musiał zdecydować, czy wziąć udział w zaplanowanych na 2024 rok wyborach prezydenckich. "Dotąd zarówno administracja prezydenta, jak i rosyjskie elity żyły w przekonaniu, że Putin będzie utrzymywać się u władzy. Dziś jednak kluczowym staje się pytanie o to, jak wojna zmieniła dotychczasowe kalkulacje, szczególnie w obliczu narastających wojennych porażek" - napisano w raporcie

Problemy reżimu Putina w 2023 roku: Rozłam elit

Carnegie Foundation for International Peace uważa również, że kolejnym problemem rosyjskiego reżimu dyktatorskiego będzie pogłębiająca się przepaść między częścią elit, która chce eskalacji wojny w Ukrainie, a drugą, która przed nią ostrzega.

Zdaniem ekspertów podział ten pojawił się po wycofaniu się Rosji z obwodu charkowskiego i opuszczeniu kluczowego miasta - Chersonia. Ponadto pogłębiły rozłam ukraińskie ataki na most prowadzący z Krymu do Rosji, referenda w sprawie aneksji okupowanych części Ukrainy oraz brak jasności co do tego, gdzie oficjalnie przebiegają granice Rosji.

"Pragmatyków, składających się z technokratów oraz urzędników średniego szczebla w wojsku i służbach bezpieczeństwa, jednoczy przekonanie, że wojnę należy wstrzymać i przemyśleć na nowo, a kraj powinien wybrać bardziej realistyczną politykę zgodną z jego dość ograniczonymi możliwościami. "Jastrzębie" wzywają natomiast Rosję nie tylko do uwolnienia całej swojej potęgi militarnej przeciwko Ukrainie, ale także do radykalnej restrukturyzacji własnego systemu politycznego i gospodarczego" - czytamy w analizie amerykańskich ekspertów.

Zobacz wideo Borys: Putin chce doprowadzić do wielkiego mrozu na Ukrainie i dewastacji ich gospodarki

Rok 2023 dla Rosji: spodziewane są zmiany na najwyższych szczeblach władzy

Zdaniem ekspertów Carnegie Center w tym roku Rosji nie da się uniknąć zmian na najwyższych szczeblach władzy. "Jednym z powodów, przez które przetasowania są niemal pewne, jest rosnąca potrzeba skuteczności na szczytach władzy. Skłonność Putina do zapraszania technokratów do rządu może jeszcze wzrosnąć, a wysocy rangą przedstawiciele gabinetu, administracji prezydenckiej i struktur władzy — wszyscy wyczerpani wojną i niepowodzeniami wojskowymi, zmuszą Putina do poszukiwania nowych pomysłów" — zapewnia centrum.

Wśród osób, dla których będą szukać następcy, Carnegie Foundation for International Peace wymienia ministra obrony Siergieja Szojgu, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji Walerija Gierasimowa, członka Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa i burmistrza Moskwy Siergieja Sobianina.

Według szacunków możemy spodziewać się przetasowań w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa Rosji, której zarzuca się liczne pomyłki wywiadowcze.