Myśliwce F-16 dla Ukrainy? Daniłow: "Wkrótce na niebie". Trwa już rozbudowa lotnisk

Jeszcze do niedawna nie było mowy o możliwości zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce. Jednak po osiągnięciu porozumienia w sprawie dostarczenia zachodnich czołgów pojawiły się informacje, że oficjalnie Kijów i partnerzy zaczęli rozmowy o możliwości zaopatrzenia Ukrainy w nowoczesne samoloty wojskowe. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zapowiedział już, że na ukraińskim niebie można spodziewać się amerykańskich F-16.

W ostatnich dniach Ołeksij Daniłow opublikował wideo z charakterystykami technicznymi F-16, dając do zrozumienia, że międzynarodowi partnerzy dostarczą Ukrainie właśnie taki wielofunkcyjny myśliwiec. "Wkrótce na niebie Ukrainy" — skomentował nagranie.

Co wiadomo o myśliwcach F-16?

Amerykańska firma General Dynamics od 1974 roku produkuje wielofunkcyjne myśliwce F-16 Fighting Falcon, ciągle je unowocześniając. Obecnie ten samolot jest jednym z najpopularniejszych myśliwców na świecie — jest na liście uzbrojenia 25 krajów.

Wszystko dzięki swojej wszechstronności i niezawodności. Samolot ma około 15 metrów długości, 5 metrów wysokości, a jego rozpiętość skrzydeł to prawie 9,5 metra. Masa samolotu z dwoma pociskami na pokładzie sięga prawie 13 ton. Oprócz pocisków F-16 ma również sześciolufowe działko lotnicze. Maksymalna prędkość myśliwca to 2178 km/h, zasięg lotu to 4220 km.

Rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat zwraca uwagę, że F-16 to samolot, który może atakować cele naziemne różnymi rodzajami broni (bombami czy pociskami rakietowymi), a także stać się częścią obrony przeciwlotniczej, chroniąc niebo przed atakami powietrznymi. "Dlatego ten typ samolotu wielozadaniowego, który jest obecnie najbardziej rozpowszechniony na świecie, może być najlepszym kandydatem dla Sił Powietrznych" — wyjaśnił Ignat.

Przypomniał, że Ukraina obecnie dysponuje czterema typami samolotów: Su-27 i MiG-29 (myśliwce), Su-25 (samolot szturmowy) i Su-24 (bombowiec). "Ale F-16 może łączyć i pełnić wszystkie funkcje tych czterech samolotów. Dlatego zwraca się na niego większą uwagę w kwestii dostarczenia go Ukrainie" — podkreślił rzecznik.

F-16: dlaczego Ukraina tak bardzo potrzebuje "Walczących Sokołów"?

Według portalu analitycznego Global Firepower, na początku 2023 roku Ukraina ma 187 gotowych do użycia samolotów wojskowych, a armia rosyjska ma ich około 2 tysięcy.

Do działań ofensywnych Sił Zbrojnych Ukrainy nowoczesne myśliwce są niezwykle potrzebne. W rozmowie z Air Force Magazine ukraińscy piloci wskazali, że głównym atutem F-16, jest zdolność do wykonywania zadań związanych z tłumieniem obrony przeciwlotniczej wroga.

Rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat powiadomił, że w Ukrainie rozpoczęła się rozbudowa sieci lotnisk, które będą mogły przyjmować nowoczesne zachodnie samoloty, w szczególności myśliwce. Ignat powiedział, że infrastruktura lotnisk musi być tak przygotowana, aby piloci mogli bezpiecznie lądować na pasach startowych. "Ta praca jest już w toku w różnych regionach. Ministerstwa Obrony i Infrastruktury, a także inne odpowiednie departamenty są połączone, aby nam w tym pomóc" — powiedział rzecznik Sił Powietrznych.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ