Kadyrow wydał szokujące oświadczenie. "Gdzie byliście, kiedy walczyliśmy za Iczkerię?"

Stronnik Władimira Putina w Czeczenii Ramzan Kadyrow zaskoczył nieoczekiwanym apelem skierowanym do Europy. To reakcja na słowa polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, że Czeczenia powinna być niepodległa.

Ramzan Kadyrow zarzucił Europie i Ukrainie, że nie pomogli Czeczenom w obronie niepodległości od Rosji i nie wspierali niezależnej Iczkerii (proklamowane w 1991 państwo w północnym Kaukazie, nieuznawane przez społeczność międzynarodową). Specjalne oświadczenie opublikował na swoim kanale w Telegramie.

Kadyrow: nie możemy istnieć bez Rosji

"Gdzie byłyście, gdy walczyliśmy za Iczkerię, broniliśmy interesów niepodległościowych? Dlaczego kraje europejskie, w tym Ukraina, nie poparły nas? A dziś nagle postanowiliście nas wesprzeć? Kraj nieistniejący" — powiedział Kadyrow.

Według niego Iczkeria została zlikwidowana. "Sami wybraliśmy, jak chcemy żyć. Chcemy żyć jako część Federacji Rosyjskiej. To jest wybór ludzi. I jeśli dzisiaj nie chcieliśmy osobnego państwa, ale nie możemy istnieć w żaden inny sposób, ponieważ półtora milionów ludzi trzeba nakarmić, ubrać itd.. Budowa, inne projekty. Nie damy z tym sobie rady" — powiedział Ramzan Kadyrow.

Podkreślił, że ludność Czeczenii dokonała właściwego wyboru, a "kraj Iczkerii nie istnieje". "Byłem Iczkerianinem, a to wy przeszkodziliście nam w budowaniu naszego państwa" — powiedział Kadyrow, odpowiadając na słowa polskiego premiera Mateusza Morawieckiego o niepodległości narodu czeczeńskiego.

Dodał w swoim propagandowym stylu, że "faszyści, naziści i szatany" staną przed trybunałem i wezwał Europę, by uklękła i poprosiła Ukrainę o przebaczenie. "Życzę polskiemu narodowi godnych przywódców państwa" — powiedział Kadyrow.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Co Morawiecki powiedział o Czeczenii?

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że obecnie są takie części Federacji Rosyjskiej, które faktycznie są więzieniami dla innych narodów. Ale mogą stać się wolni i niezależni.

"Czeczenia może odzyskać swoją niepodległość. Są części Rosji, które są więzieniami dla innych narodów. Te części Rosji mogłyby zostać wyzwolone, jak na przykład Czeczenia. Mogą się uniezależnić. Walczyli o swoją wolność od wieków i walczą o nią z wielkim zapałem od kilku ostatnich dziesięcioleci. Myślę, że ten kraj zasługuje na niepodległość" — powiedział polski premier.

Ponadto 18 października 2022 roku Rada Najwyższa Ukrainy podjęła uchwałę o uznaniu Czeczeńskiej Republiki Iczkerii za czasowo okupowaną przez Rosję. Ukraińscy deputowani potępili także ludobójstwo na ludności czeczeńskiej.

Wojna rosyjsko-czeczeńska trwała od 1994 do 1996 roku i zakończyła się zwycięstwem Czeczenów nad Rosją. Jednak Rosja się nie zatrzymała i po raz drugi rozpoczęła wojnę w Iczkerii, która trwała od 1999 do 2009 roku. Druga wojna zakończyła się katastrofalną klęską pełną ofiara, w tym wśród ludności cywilnej, oraz zajęciem Iczkerii.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ