Urzędnicy zdefraudowali fundusze na odbudowę w obwodzie sumskim. SBU sprawdza 80 obiektów

Kolejna afera wstrząsnęła opinią publiczną w Ukrainie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że jeden z członków władz obwodu sumskiego zdefraudował środki przeznaczone na odbudowę infrastruktury. Podejrzania padły także na najwyższe władze regionu.

SBU ujawniła, że kierownictwo Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej zdefraudowało środki przeznaczone na odbudowę infrastruktury. Służby specjalne ujawniły i zablokowały korupcję na dużą skalę zorganizowaną przez kierownictwo Sumskiej OAW - informuje SBU na swojej stronie internetowej.

Korupcja w Sumskiej OAW: SBU sprawdza 80 obiektów

Jak zauważa Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, funkcjonariusze przywłaszczyli środki państwowe, które rząd przekazał obwodowi sumskiemu na likwidację skutków działań wojennych i rosyjskich ostrzałów. Służby w regionie miały odbudować zniszczoną infrastrukturę. Mowa o budynkach mieszkalnych, obiektach infrastruktury cywilnej i krytycznej, mostach i drogach.

Jednak w kwietniu 2022 roku wiceszef samorządu obwodu sumskiego wraz z szefem wydziału budownictwa zorganizowali plan defraudacji środków finansowych. Zawarli umowy na prace renowacyjne i budowlane z pięcioma powiązanymi podmiotami komercyjnymi.

W dokumentacji kosztorysowej wskazano ceny materiałów budowlanych, które były 2-3 razy wyższe od cen rynkowych, a materiały te kupowano za pośrednictwem firm słupów. Jak poinformowała Sumska Prokuratura Okręgowa, urzędnicy podpisali umowę na roboty budowlane z kontrolowaną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością bez przeprowadzania przetargów.

Po przeprowadzeniu w mieście Ochtyrka prac remontowych w wielopiętrowym budynku mieszkalnym, który został uszkodzony w wyniku ostrzału, dyrektor spółki wpisał do dokumentacji kosztorysowej znacznie zawyżone ceny. Tylko w tym jednym przypadku urzędnicy przywłaszczyli 1,4 miliona hrywien. SBU sprawdza obecnie dokumentację kolejnych 80 obiektów.

Przeszukano domy i miejsca pracy podejrzanych

Podczas przeszukań miejsc pracy i domów oskarżonych, funkcjonariusze organów ścigania znaleźli projekty dokumentów, telefony komórkowe i sprzęt komputerowy, które noszą dowody nielegalnej działalności. 

Według ukraińskich mediów chodzi o Olega Klymenczukowa i Olega Czunajewa. Oleg Klymenczukow został mianowany zastępcą szefa Sumskiej Obwodowej Administracji Państwowej w sierpniu 2021 roku. Wcześniej pracował jako szef Swatowskej Okręgowej Administracji Państwowej obwodu ługańskiego. 27 stycznia 2023 roku przeszukano jego biuro. Ponadto 24 stycznia prezydent Ukrainy podpisał dekret o odwołaniu szefa Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Dmytra Żywieckiego.