Gigantyczne straty Rosji. 1668 czołgów! 352. dzień wojny w Ukrainie

Wojna w Ukrainie trwa 352 dni, oto najnowsze informacje zebrane przez redakcję Ukrayina.pl. Rosja straciła w wojnie co najmniej 1688 czołgów. SpaceX ogłosił, że Starlink nie zapewni pełnego połączenia z internetem dla dronów.

Zeleński: Są pewne pozytywne decyzje dotyczące myśliwców

Niektórzy przywódcy Unii Europejskiej zadeklarowali gotowość dostarczenia Ukrainie samolotów bojowych. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w ramach szczytu z udziałem głów państw i rządów 27 państw członkowskich UE.

"Wizyta w Londynie była owocna. Zbliżyliśmy się do decyzji w sprawie broni dalekiego zasięgu i szkolenia naszych pilotów. To naprawdę sposób na zdobycie myśliwców, których potrzebujemy. Są też pewne rzeczy i umowy, które pozostały za kulisami. Są pozytywni. Nie chcę w pełni przygotowywać Federacji Rosyjskiej", — powiedział Zeleński.

Starlink nie zapewni połączenia z Internetem dla dronów

SpaceX podjął kroki, by uniemożliwić ukraińskim wojskom wykorzystanie internetu satelitarnego Starlink do kontrolowania dronów w regionie podczas wojny Ukrainy  z Rosją. Gwynne Shotwell, prezeska i dyrektorka operacyjna SpaceX, powiedziała, że satelitarna usługa internetowa Starlink "nigdy nie miała być używana jako broń".

Kancelaria Prezydenta Ukrainy zareagowała. Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii, napisał na Twitterze, że firmy powinny same decydować, po której stronie stoją. Jeśli po ukraińskiej, to nie powinni "wymyślać, jak zaszkodzić".

Oryx: Federacja Rosyjska straciła 1688 czołgów

Według grupy monitorującej Oryx Rosja straciła 1688 czołgów w wojnie z Ukrainą: 1000 zostało zniszczonych, 544 zostały zdobyte przez ukraińskich obrońców, 79 zostały uszkodzone, a 65 czołgów porzucone przez rosyjskich żołnierzy. Analityk wojskowy Oryx, Jakub Janowski, zauważył, że statystyki te obejmują tylko ten sprzęt, o zniszczeniu którego  istnieją dowody fotograficzne lub nagrania. Na początku inwazji na pełną skalę Federacja Rosyjska miała w liście uzbrojenia około 3000 czołgów.

W Kijowie rozebrano pomnik Watutina

Pomnik radzieckiego dowódcy wojskowego generała Nikołaja Watutina znajdował się w Parku Maryjskim w Kijowie. Podobnie jak rozebrany wczoraj pomnik radzieckiego lotnika Walerija Czkałowa, zostanie przeniesiony do Muzeum Lotnictwa. W pracach brało udział 10 specjalistów i 2 rodzaje sprzętu wielkogabarytowego — poinformowała Kijowska Miejska Administracja Państwowa.

Rosja. W budynku mieszkalnym wybuchł gaz

W rosyjskim Nowosybirsku w wyniku wybuchu gazu zawaliły się dwa wejścia do 5-piętrowego budynku. To już drugi raz w ciągu ostatnich trzech dni.

Według Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej do wybuchu gazu doszło około godziny 3:43. W budynku w wyniku eksplozji zawaliło się najpierw centralne wejście i na powierzchni 300 metrów kwadratowych wybuchł pożar. Zginęło 8 osób, jeszcze 7 przebywa w szpitalach. Pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie.

351. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie według strony ukraińskiej (dane różnią się od tych podawanych przez Oryx)

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 9.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 135010 (+910) osób;
 • czołgi — 3255 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6468 (+10) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2244 (+8) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 463 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 232 (+4) jednostek;
 • samoloty — 295 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 285 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1967 (+6) jednostek;
 • pociski manewrujące — 796 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5121 (+9) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 211 (+0) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA