Potężna siła rażenia ukraińskich dronów. "Okupanci poszli prosto do piekła" [wideo]

Siły Zbrojne Ukrainy aktywnie wykorzystują drony do niszczenia broni i siły żywej Rosjan. Rezultatami swojej pracy dzielą się na portalach społecznościowych. W jednym z najnowszych nagrań jeden "prezent", co dobrze trafił z nieba, zniszczył 5 Rosjan naraz.

Nagranie udostępnił na swoim kanale Telegramu Pravda Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. "Albo dron wiedział, dokąd przyjdą Rosjanie, albo szli prosto pod drona, ale wynik jest jeden — bezpłatny bilet na koncert Kobzona. Okupanci z kierunku awdijowskiego udali się prosto do piekła" — napisał Heraszczenko pod nagraniem na kanale Telegramu.

Ukraińskie drony wojskowe w akcji

Jak widać na poniższym nagraniu spadochroniarze z 79. oddzielnej powietrznodesantowej brygady szturmowej aktywnie wykorzystują drony do niszczenia najeźdźców. Wideo zostało opublikowane na stronie "Operatywny ZSU" na Twitterze.

Ten film pokazuje, jak niektórzy najeźdźcy, zauważywszy drona, próbują uciec przed śmiercią. Ale nie daleko. Zaporoska oddzielna brygada obrony terytorialnej demonstruje, co może się stać, jeśli magazyn amunicji jest źle wyposażony. 

Operatorzy dronów z 93. brygady odkryli i zniszczyli SPG-9 (radziecki granatnik przeciwpancerny).

Operator drona ze 110. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy w pobliżu okupowanej osady Małyniwka w obwodzie zaporoskim ćwiczył strzelanie na rosyjskim bojowym wozie piechoty.

Jak pracują operatorzy dronów

Współczesna wojna pokazała, że BSP zajmują osobne, dość ważne miejsce na polu walki — informuje agencja informacyjna Ministerstwa Obrony Ukrainy ArmiaInform. Za pomocą dronów wojsko przeprowadza rozpoznanie powietrzne pozycji wroga, dostosowuje ogień artyleryjski czy zrzuca miny dosłownie na głowy okupantów.

Jeden z tych zespołów pracuje w okolicach obwodu donieckiego. 

"Mam zespół operatorów UAV, który sam uformowałem. Wszyscy chłopcy są bardzo dobrze przygotowani, wcześniej przechodzą szkolenie praktyczne. Uwzględniam tych operatorów, którzy są już gotowi do pracy, w grupach mobilnych. Grupy te działają bezpośrednio w określonych kierunkach i niszczą wroga przez całą dobę"— mówi Iwan, dowódca jednostki. — Pracujemy dronami cywilnymi klasy FPV, które wykorzystujemy jako drony kamikadze lub drony wielokrotnego użytku. Te ostatnie służą do zrzucania "niespodzianek" na pozycje lub sprzęt wroga - dodaje.

Aby wykonywać trudne zadania, operatorzy UAV muszą posiadać określone umiejętności. Dlatego jednostka ma niezbędny symulator, na którym szkolą się operatorzy. W programie wzorowane są próbki broni, sprzętu wojskowego oraz piechoty, na których przyszli operatorzy uczą się trafiać. Trenują zadawanie punktowych ciosów. 

Tylko w ostatnim miesiącu jednostka ta użyła około 100 dronów, uderzając w dużą część rosyjskiej piechoty i broni.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ