Putin jeździ osobistym pociągiem pancernym. "Nie da się go wyśledzić"

Od początku wojny Władimir Putin podróżuje prawie wyłącznie pociągiem pancernym - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez Centrum "Dossier". Pociąg jest obsługiwany przez grupę zaufanych osób prezydenta i wyposażony w specjalny system łączności.

Autorzy śledztwa, powołując się na źródła zbliżone do Putina, twierdzą, że prezydent Federacji Rosyjskiej przesiadł do pociągu z powodu wojny już w sierpniu 2021 r., gdy wojska zbliżały się do granicy z Ukrainą. Pociąg specjalny różni się od innych pociągów rosyjskich kilkoma kluczowymi elementami: wagony Putina są opancerzone, mają sypialnię i gabinet, miejsca dla obsługi i sprzęt do łączności specjalnej. Zamiast czterech osi pociąg pancerny ma sześć, zamiast jednej lokomotywy – kilka, a na dachu umieszczono dodatkowe specjalne wyposażenie.

Według dziennikarzy szacunkowy koszt pociągu pancernego to ponad 1 miliard rosyjskich rubli. Twierdzą oni, że Putin podróżuje pociągiem pancernym ze względów bezpieczeństwa, bo boi się o własne życie. Jeśli śledzenie samolotu jest łatwe, pociąg pod tym względem jest znacznie trudniejszy, ponieważ nie ma systemów śledzenia pociągów pasażerskich w czasie rzeczywistym.

Ponadto dwie rezydencje szefa Kremla, które odwiedza, znajdują się na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie loty są ograniczone z powodu wojny. "Po rozpoczęciu wojny jeździ nim coraz częściej – zwłaszcza do swojej ulubionej rezydencji położonej we Wałdaju 400 km od Moskwy" – pisze "Dossier".

 

Pociąg pancerny jest obsługiwany przez prywatną firmę należącą do bratanka bliskiego przyjaciel Putina Jurija Kowalczuka, głównego akcjonariusza Banku "Rosja". To jego struktury zarządzają pałacem prezydenta pod Gelendżykiem.

Pociąg Putina ma specjalne anteny łączności radiowej

Pojazd ma najwyższy priorytet: rozkład jazdy innych pociągów jest dostosowany do Putina, aby jego pociąg mógł jechać z maksymalną prędkością i bez przystanków. Można go odróżnić od zwykłego pociągu, ale nie jest to takie proste. Na dachach kilku wagonów są widoczne anteny radiowe specjalnej łączności, ale są one ukryte pod specjalnymi osłonami.

Wagony są pomalowane na szaro z charakterystycznymi czerwonymi symbolami kolei rosyjskiej. Jest tylko kilka tajnych wagonów, reszta to zwykłe wagony sypialne. Pociąg ciągną dwie lokomotywy spalinowe TEP70BS. Autorzy publikacji przypominają, że pociąg pancerny jest równie często używany przez północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una. Tym pociągiem przyjechał do Rosji na spotkanie z Putinem w 2019 roku.