Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła oficjalną propozycję dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Chodzi o dodatkowe zakazy eksportu o wartości ponad 11 mld euro, które mają pozbawić Federację Rosyjską najważniejszych technologii i towarów przemysłowych, a także o zaostrzenie ograniczeń w eksporcie do kraju-agresora produktów podwójnego zastosowania i towarów high-tech. Przewidziane są również sankcje wobec rosyjskich propagandzistów oraz dodatkowych funkcjonariuszy wojskowych i politycznych.
Wojskowa Administracja Miasta Kijowa poinformowała, że w przestrzeni powietrznej miasta wykryto 6 celów powietrznych wroga - były to balony, które mogły przenosić narożne reflektory lub sprzęt wywiadowczy. Administracja uważa, że w ten sposób wróg stara się zarówno identyfikować, jak i wyczerpywać ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Witalij Ganczew, szef okupacyjnej administracji regionalnej w obwodzie charkowskim, powiedział, że rosyjskie wojska planują odbić uwolnione jesienią 2022 roku terytoria obwodu charkowskiego. Według wspólnika okupantów, od 15 lutego około 20 miejscowości w obwodzie charkowskim znajduje się pod kontrolą rosyjską, a "w kierunku charkowskim toczą się zaciekłe walki", w szczególności w kierunku rejonu kupjańskiego oraz Izium.
Rankiem 15 lutego rosyjskie siły okupacyjne zaatakowali Pokrowsk w obwodzie donieckim z pomocą BM-30 "Smiercz". W wyniku uderzenia uszkodzony został blok mieszkalny. 12 osób zostało rannych, co najmniej dwie kolejne znajdują się pod gruzami.
W mieście rozmieszczono operacyjny sztab pomocy ofiarom. Osobom, których mieszkania zostały zniszczone w wyniku ostrzału, zapewniono tymczasowe zakwaterowanie, odzież, żywność i wszystko, co niezbędne. Ponadto specjaliści zapewniają pomoc psychologiczną i medyczną każdemu, kto jej potrzebuje.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow po 9. spotkaniu w formacie "Ramstein" stwierdził, że Ukraina będzie potrzebowała kilku miesięcy, aby w pełni przygotować się do uwolnienia czasowo okupowanych terytoriów: "Wojsko ma wykonać zadanie zaplanowane przez ukraiński Sztab Generalny. To wymaga czasu. Mówimy o kilku miesiącach, kiedy będziemy w pełni gotowi. I potem zgodnie z decyzją Sztabu Generalnego nastąpią te albo inne wydarzenia". Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że to właśnie obrona Bachmutu pozwala teraz Ukrainie przygotować wojska do deokupacji jej terytoriów.
Z danych badawczych Grupy Socjologicznej Ranking wynika, że względna większość Ukraińców rozważa amnestię dla różnych kategorii mieszkańców terenów okupowanych, w stosunku do których ustalono fakty kolaboracji z wrogiem. Na przykład 68 proc. obywateli jest przekonanych, że nauczyciele, lekarze i pracownicy socjalni nie powinni być karani. 58 proc. opowiedziało się przeciwko pociąganiu do odpowiedzialności szefów lokalnych instytucji komunalnych, a 51 proc. - szefów lokalnych przedsiębiorstw, banków i organizacji.
Jednocześnie tylko 38 proc. respondentów dopuszcza amnestię dla dziennikarzy, a ponad 20 proc. dla członków lokalnych partii politycznych i członków nielegalnych grup zbrojnych. Mniej niż 20 proc. jest przekonanych, że lokalni urzędnicy i przedstawiciele organów ścigania powinni uniknąć odpowiedzialności.
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 15.02.2023 wyniosły w przybliżeniu: