Rosja zmienia taktykę ataków rakietowych. "Naprawdę uczą się na swoich błędach". 369. dzień wojny

Wojna na pełną skalę w Ukrainie trwa już 369. dni. Rosyjscy okupanci zmieniają taktykę ataków rakietowych, ale jednocześnie Moskwa wysłała na front jednostkę brygady zmobilizowaną w Czeczenii. Oto najważniejsze informacje zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

W obwodzie chersońskim okupanci przeprowadzają się na Krym i kopią okopy

Rosjanie przenoszą się z lewobrzeżnego obwodu chersońskiego bliżej Krymu, organizując dodatkowe konstrukcje obronne. Według Natalii Humeniuk, rzeczniczki Sił Obrony na południu Ukrainy, sprowadzili tam również rezerwy poborowych z obwodu czelabińskiego.

- Mają nadzieję, że będzie im cieplej, a my możemy zapewnić, że będzie im tam naprawdę gorąco. Jak z tej starej anegdoty: pomóc nie pomoże, ale do ziemi już się przyzwyczają. Na razie okopują się — powiedziała Humeniuk.

Rosja zmienia taktykę ataków rakietowych

Przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Czerniak stwierdził, że Rosja zmienia taktykę w zastosowaniu pocisków rakietowych przeciwko Ukrainie. Według Głównego Zarządu Wywiadu w Federacji Rosyjskiej pozostało mniej niż 100 precyzyjnych pocisków manewrujących.

- Po pierwsze, naprawdę uczą się na swoich błędach. Po drugie, kończą się nie tylko precyzyjne pociski, ale także broń rakietowa w ogóle — dodał Czerniak. Według przedstawiciela wywiadu wojskowego w Rosji zużycie pocisków do ataków na Ukrainę znacznie przewyższa możliwości produkcyjne. 

Rosja przeniosła na front jednostkę brygady stworzonej do wojny w Czeczenii 

Rosyjskie dowództwo wysłało na kierunek wuhłedarski jednostkę 136. brygady stworzonej do wojny w Czeczenii. "Mniej więcej do 5 marca będą zajmować pozycje obronne" — powiedział Ołeksij Dmytraszkiwski, rzecznik sił obrony kierunku tawrijskiego.

Kułeba: Ukrainie udało się odblokować decyzję o dostarczeniu sześciu z siedmiu rodzajów broni

W ubiegłym roku Ukraina była w stanie odblokować decyzje polityczne dotyczące dostawy sześciu z siedmiu rodzajów broni - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Każda dyskusja na temat dostarczenia dla Ukrainy nowego, kluczowego rodzaju broni rozpoczynała się od "nie" i zamykała się "tak". W zeszłym roku odblokowaliśmy decyzje polityczne na sześć z siedmiu rodzajów broni, które zmieniają zasady gry. Pozostało lotnictwo bojowe" —  napisał Minister.

W szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy walczy ponad 10 000 mieszkańców Krymu

Siły Zbrojne Ukrainy wzmacnia ponad 10 000 obrońców z Krymu. Według wiceprezesa stałego przedstawiciela Prezydenta Ukrainy na Krymie Denysa Czystikowa, niektórzy Krymianie walczą od 2014 r., a niektórzy dołączyli się już po pełnoskalowej inwazji Rosji.

369. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 27.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 148 690 (+560) osób;
 • czołgi — 3 385 (+4) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe —6 621 (+6) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 380 jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 475 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 247 jednostek;
 • samoloty — 300 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 288 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 048 (+11) jednostek;
 • pociski manewrujące — 873 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 248 (+6) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 230 jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ