j

Propaganda tworzy "Batalion Chmielnickiego". Rosyjskie paszporty wciskane na siłę

Władze samozwańczej "Donieckiej Republiki Ludowej" zapowiedziały utworzenie rzekomego ochotniczego batalionu złożonego ze wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy. Jednostka armii wroga została nazwana na cześć wybitnego hetmana Siczy Zaporoskiej.

Pełnomocniczka Prezydenta Ukrainy ds. praw obrońców Ukrainy Alyona Wierbiсka poinformowała, że według stanu wiedzy na koniec grudnia w rosyjskiej niewoli przebywało około 3,4 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Według niej kolejnych 15 tysięcy uznano za zaginionych. "Nie wiemy, co się z nimi stało. Czy są rosyjskimi jeńcami wojennymi, czy zostali siłą wywiezieni z terenów okupowanych przez Rosję, czy może zostali zabici dawno temu" — powiedziała Wierbicka w rozmowie z niemiecką RND .

Batalion złożony z ukraińskich jeńców wojennych. Co wiadomo?

Informację o utworzeniu batalionu złożonego z ukraińskich jeńców wojennych opublikowali rosyjscy propagandyści, powołując się na Andreja Tiszczenkę, którego nazywają jednym z dowódców tej jednostki. Podaje się, że Tiszczenko jest starszym sierżantem Sił Zbrojnych Ukrainy i byłym dowódcą załogi czołgu. Według niego w tym batalionie jest obecnie około 70 osób, w większości byłych ukraińskich wojskowych z doświadczeniem bojowym. Tiszczenko powiedział też, że obecnie Ukraińcy, którzy chcieli wstąpić do "Batalionu Chmielnickiego", są w trakcie uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego i podpisywania kontraktu ze Zbrojnymi Siłami Rosji.

Zobacz wideo 24 lutego 2022 r. we wspomnieniach ukraińskich dziennikarek

"Ta historia zaczęła się w czasie, gdy ukraiński rząd nie potrzebował swojego narodu. Ukraińskie władzy miały chronić swoich ludzi, a po prostu ich porzuciły. I patrząc na to wszystko, pojawiła się okazja — i u mnie, i wśród moich towarzyszy, którzy są ze mną w tej jednostce, należy im się uznanie" — wyjaśnił Tiszczenko.

Rosyjskie paszporty są siłą wydawane ukraińskim jeńcom 

Niedawno stało jasne, że władze okupacyjne w obwodzie donieckim rozpoczęły proces daktyloskopii (metoda identyfikacji osób na podstawie linii papilarnych, oparta na unikatowości wzoru skóry — Red.) jeńców ukraińskich w celu przymusowego wydania im paszportów Federacji Rosyjskiej.

Według informacji rosyjskich propagandzistów ukraińscy jeńcy wojenni rzekomo wyrażają chęć pójścia na front, w związku z tym starają się o uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa. "O paszport Federacji Rosyjskiej zabiegają dziesiątki byłych ukraińskich żołnierzy. A liczba ta stale rośnie. Każdemu dajemy szansę" — pisze agencja TASS, powołując się na przedstawiciela rosyjskich sił specjalnych.

W materiale również mówi się, że w DRL formuje się batalion Bohdana Chmielnickiego złożony z byłych ukraińskich wojskowych. Znajduje się w nim rzekomo 50 ukraińskich jeńców wojennych z kolonii w Oleniwce.