j

Rosjanie nagrali własne bestialstwo. Ta zbrodnia wojenna wstrząsnęła Ukrainą. 376. dzień wojny

Szefem Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy został Semen Krzywonos. Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział, że bitwa o Bachmut ma bardziej znaczenie symboliczne niż strategiczne i operacyjne. Tymczasem według ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa plan mobilizacyjny nie został jeszcze ukończony. Najważniejsze wiadomości z 376. dnia wojny.

Rosjanie zastrzelili ukraińskiego żołnierza

Rosyjscy najeźdźcy zastrzelili ukraińskiego jeńca wojennego. Nagranie, w którym mówi: "Sława Ukrainie" zostało upublicznione w mediach społecznościowych. Następnie Rosjanie strzelają do jeńca ze słowami: "O ty, suko. Zdechnij, suko".

Kancelaria Prezydenta Ukrainy zareagowała na zabójstwo ukraińskiego obrońcy. "Zbrodnie wojenne są kultywowane w Rosji. I są wybielane przez propagandę i mity o "nazistach". Zabicie osoby, która została schwytana, jest tego kolejnym przykładem. I jest to również przykład ich narodowej bezwartościowości i słabości. Będzie zemsta za każdą taką zbrodnię wojenną. Nikt nie będzie mógł się przed nią ukryć" — napisał szef Kancelarii Andrij Jermak. 

Lloyd Austin: Bachmut ma bardziej symboliczne znaczenie niż operacyjne

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział, że Bachmut ma bardziej symboliczne znaczenie niż strategiczne i operacyjne. "Upadek Bachmutu niekoniecznie oznacza, że Rosjanie zmienili bieg tej wojny" — dodał Austin. 

Reznikow: Plan mobilizacyjny nie został jeszcze ukończony

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow stwierdził w rozmowie z Liga.net, że Sztab Generalny wciąż ma potrzebę mobilizacji do wojska. "Wyraźnie zna wymaganą liczbę kierowców, strzelców, operatorów, artylerzystów, snajperów. Sztab Generalny określa zadania dla komisariatów wojskowych: plan i kategorie specjalistów" — powiedział Reznikow. 

Cichanouska została skazana zaocznie na Białorusi 

Sąd Miejski w Mińsku skazał zaocznie na kary pozbawienia wolności dwóch liderów białoruskiej opozycji: Swiatłanę Cichanouską na 15 lat więzienia, a byłego ministra kultury Białorusi Pawła Łatuszkę na 18 lat. Poinformowała o tym białoruska agencja państwowa BełTA. 

Sąd orzekł, że Cichanouska powinna odbyć karę w kolonii o ogólnym reżimie. Opozycjoniści zostali uznani winnymi zmowy mającej na celu przejęcie władzy w państwie w sposób niekonstytucyjny, a także stworzenia formacji ekstremistycznej, mających na celu wywołanie wrogości społecznej oraz publicznych nawoływań do przejęcia władzy w państwie. 

Szefem NABU został Semen Krzywonos

Rząd mianował Semena Krzywonosa nowym dyrektorem Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy. Jego kadencja potrwa siedem lat. Wybór dyrektora NABU był jednym z siedmiu zaleceń UE, kiedy Ukraina uzyskała status kraju kandydującego. Według Szmyhala Ukraina już spełniła wszystkie zalecenia.

376. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 6.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 153 770 (+650) osób;
 • czołgi — 3 423 (+9) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 703 (+11) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 433 (+7) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 488 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 250 (+2) jednostek;
 • samoloty — 302 jednostki;
 • śmigłowce — 289 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 086 (+15) jednostek;
 • pociski manewrujące — 873 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 307 (+8) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 234 (+2) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?