Media podają przyczynę histerii "kucharza Putina". 378. dzień wojny w Ukrainie

Do końca marca Unia Europejska przeszkoli 11 tys. ukraińskich żołnierzy. W okupowanym Enerhodarze wybuchł potężny pożar. Tymczasem sekretarz generalny NATO podał łączną kwotę pomocy dla Ukrainy. Najważniejsze wiadomości z 378. dnia wojny.

W pobliżu Bachmutu mniej wagnerowców

Liczba bojowników prywatnej Grupy Wagnera pod Bachmutem maleje w porównaniu z zaangażowaniem regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej. Jednak według dziennikarzy CNN wagnerowcy są wciąż dominującymi siłami na tym terenie.

Dość emocjonalny wybuch Prigożyna tłumaczy się tym, że on widzi, iż nie tylko kończą mu się zasoby ludzkie, ale teraz brakuje mu również rosyjskiego wsparcia artyleryjskiego, które mogłoby zatrzymać te straty – podaje CNN. Dziennikarze dodają, że śmiertelność wśród bojowników Grupy Wagnera, "jest znacznie wyższa niż w rosyjskich siłach zbrojnych".

Jewgenij Prigożyn, zwany też "kucharzem Putina", w ostrych słowach ostrzegł ostatnio przed możliwą porażką rosyjskiej armii w Bachmucie. To kolejny jego rozpaczliwy apel, gdyż najemnicy Wagnera narzekają na brak amunicji. Także Siły Zbrojne Ukrainy twierdzą, że wagnerowcy są bliscy klęski. 

Energodar: W mieście wybuchł potężny pożar

W okupowanym Enerhodarze wybuchł potężny pożar. Rosyjskie media, powołując się na okupacyjne "władze" miasta, poinformowały, że ogień, który wybuchł na nadbrzeżu, objął powierzchnię 4 hektarów - rozprzestrzenił się wzdłuż linii energetycznych zasilających miasto i przepompownie. Oprócz ratowników w gaszeniu pożaru biorą udział Gwardia Rosyjska i wojsko.

Do końca marca Unia Europejska przeszkoli 11 tys. ukraińskich żołnierzy

Unijna pomocnicza misja szkoleniowa dla Ukrainy zakończy do końca marca przeszkolenie 11 tys. ukraińskich żołnierzy. Misja Unii Europejskiej przygotuje załogi czołgów, które zostaną przekazane do Ukrainy z państw członkowskich NATO, powiedział wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell. Według niego do końca roku liczba wyszkolonych fachowców wojskowych sięgnie 30 tys.

Sekretarz Generalny NATO: 150 mld euro pomocy dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że całkowity koszt pomocy udzielonej Ukrainie przez sojuszników podczas wojny na pełną skalę wynosi około 150 mld euro. - Sojusznicy w NATO podpisali kontrakty z firmami obronno-przemysłowymi w celu zwiększenia produkcji, biorąc pod uwagę sygnały o naszych długoterminowych potrzebach – i cieszę się z tego kroku – dodał.

W Skadowsku Rosjanie kradną samochody cywili "na potrzeby wojska"

Rosjanie nadal rabują mienie mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. "Okupanci okradli garaże w rejonie skadowskim. Rosjanie chodzą po mieszkaniach oraz domach i konfiskują samochody akurat podczas "rewizji", rzekomo na potrzeby armii rosyjskiej. Zwróćmy uwagę, że na terenach czasowo okupowanych Rosjanie praktykują odsprzedaż kradzionych samochodów. W tym celu zdejmują im tablice rejestracyjne i wywożą je do Federacji Rosyjskiej" - informuje w komunikacie Centrum Oporu Narodowego.

Ukraina otrzyma czołgi Leopard do końca marca

Obiecane przez Niemcy i Portugalię czołgi Leopard zostaną dostarczone do Ukrainy do końca marca. Poinformował o tym niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Mogę powiedzieć, że właśnie dowiedziałem się, iż 18 niemieckich czołgów Leopard 2A6 i trzy czołgi portugalskie mogą przybyć na Ukrainę w tym miesiącu – wyjaśnił.

378. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 8.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 155 530 (+700) osób;
 • czołgi — 3 436 (+4) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 723 (+9) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 463 (+7) jednostki;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 488 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 253 jednostki;
 • samoloty — 303 jednostki;
 • śmigłowce — 289 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 098 (+3) jednostek;
 • pociski manewrujące — 873 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 330 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 236 jednostek. 
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
Copyright © Agora SA