Ukraina zrzuciła "inteligentne" bomby JDAM. "W twierdzy okupantów stało się coś strasznego"

Siły Zbrojne zniszczyły część rosyjskiego stanowiska obronnego kierowaną bombą JDAM. Nagranie przedstawiające sam atak i jego konsekwencje zostało udostępniane w mediach społeczniościowych. Film pokazuje, jak w ułamku sekundy bomba zrównała budynek z ziemią. Aż trudno uwierzyć, że ktoś może przeżyć taki atak.

"Inteligentna" amerykańska bomba JDAM została po raz pierwszy wykorzystana przeciwko okupantom na Wschodzie. Film w mediach społecznościowych opublikował dziennikarz Denys Kazanskyi. "Kurdiumiwka, obwód doniecki. W twierdzy okupantów stało się coś strasznego. To prawdopodobnie użycie JDAM"— relacjonował dziennikarz.

Na nagraniu widać silną eksplozję po uderzeniu bomby w budynek, w którym przebywali rosyjscy okupanci. Widać także mężczyzn, prawdopodobnie rosyjskich żołnierzy, biegających wokół pożaru i wydobywających spod gruzów zwłoki swoich towarzyszy. Dzień wcześniej w sieci pojawił się jeszcze jeden film z domniemanym użyciem tej bomby. Być może to ta sama eksplozja nagrana z innej perspektywy.

Ukraińscy żołnierze jeszcze oficjalnie nie potwierdzili użycia JDAM (Joint Direct Attack Munition), ale są one zawarte w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej, przekazanie którego Stany Zjednoczone ogłosiły jeszcze w lutym. Kilka dni wcześniej potwierdził to dowódca Sił Powietrznych USA w Europie James Hacker - donosi "The War Zone".

"Właśnie przetransportowaliśmy do Ukrainy amunicję precyzyjną, która ma zwiększony zasięg i działa nieco dalej niż bomba grawitacyjnego zrzucania, a także ma system naprowadzania. — powiedział generał.

Jak działa inteligentny system naprowadzania JDAM?

Według Bloomberga, JDAM-ER można przymocować do niekierowanych bomb. Po odpaleniu bomba rozkłada skrzydła, co pozwala jej szybować na odległość do 72 kilometrów, trzykrotnie zwiększając zasięg w porównaniu z tradycyjną bronią tego rodzaju.

Według Rebeki Grant, specjalistki ds. systemów Sił Powietrznych, zestawy o zwiększonym zasięgu mogą być używane "do atakowania rosyjskich linii frontu lub ich tyłów".

Masa głowicy bojowej tego pocisku wynosi około 90 kg. JDAM-ER można również montować na bombach o masie 908 kg, takich jak Mk 84, która może przebić 3,3 metra betonu i ma głowicę o masie 429 kg.

Jak poinformowała agencja prasowa, 20 stycznia firma Boeing otrzymała od Sił Powietrznych zamówienie na kwotę 40,5 mln dolarów na produkcję takiej amunicji. Prace muszą zakończyć się do 30 czerwca. To wskazuje, że armia amerykańska i ukraińska znalazły rozwiązanie, które pozwala na uzbrajanie w system JDAM także myśliwce z czasów sowieckich używane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Zobacz wideo Centra serwisowe dla Leopardów są w Polsce? Pytamy wiceministra obrony narodowej