Rosjanie zaczęli masowo pisać na siebie donosy. 380. dzień wojny

Najważniejsze wiadomości z 380. dnia wojny zebrała Anastasija Krupka ze Lwowa. W Kijowie najważniejsze osoby w państwie wzięły udział w pożegnaniu dowódcy jednostki specjalnej "Wilki DaVinci". Belgia uznała Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Tymczasem sąd terrorystyczny "Ługańskiej Republiki Ludowej" uwięził ukraińskiego obrońcę praw człowieka Maksyma Butkewycza.

Rosjanie zaczęli masowo pisać na siebie donosy

Rosji dramatycznie wzrosła liczba spraw związanych z "dyskredytowaniem" armii. Według "The Moscow Times" w teczce jest kilkanaście uchwał w sprawie kar pieniężnych za wypowiadanie się w sprawie wojny w Ukrainie, słuchanie ukraińskich piosenek w sklepach, łaźniach, na poczcie czy w dyskotekach. Skargi kierowane są do policji i FSB. Piszą na siebie zarówno nieznajomi jak i sąsiedzie.

W Kijowie pożegnali się z „Da Vinci". Przyszli Zełenski, Załużnyj, Reznikow i Budanow

W katedrze Michajłowskiej w Kijowie odbyła się uroczystość pożegnania poległego Bohatera Ukrainy, dowódcy jednostki specjalnej "Wilki Da Vinci" Dmytra Kociubajła. W pożegnaniu wzięli udział prezydent Ukrainy i premier Finlandii Sanna Marin. Zełenski przekazał matce żołnierza "Krzyż Zasług Bojowych", którym pośmiertnie został odznaczony jej syn. Ponadto w uroczystościach pożegnalnych na Placu Niepodległości wzięli udział: Naczelny Dowódca SZU Wałerij Załużnyj, Minister Obrony Ołeksij Reznikow i jego zastępca, generał lejtnant Ołeksandr Pawluk oraz szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow.

Jak długo gromadzili pociski Rosjanie, aby uderzyć w Ukrainę?

Według Głównego Zarządu Wywiadu Rosja przeprowadziła 9 marca zmasowany atak na Ukrainę rakietami, które była w stanie wyprodukować w ciągu miesiąca, biorąc pod uwagę brak broni wysoce precyzyjnej. Zostało im 7 proc. "Kalibrów" z arsenału, który był na początku agresji na pełną skalę. Oni nie są w stanie zrekompensować tych kosztów nawet poprzez produkcję" – powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel GZW.

Zełenski: potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa ze strony NATO

Prezydent Ukrainy stwierdził, że państwo chciałoby mieć gwarancje bezpieczeństwa ze strony państw członkowskich NATO, podczas gdy samo dąży do członkostwa w sojuszu. "Potrzebujemy strategicznych gwarancji bezpieczeństwa. I nawet jeśli nie możemy być w NATO podczas wojny, chcielibyśmy mieć odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa, dopóki nas tam jeszcze nie ma. A dokładnie odpowiednich wzajemnych kroków ze strony państw członkowskich NATO, wzajemnych do Ukrainy, do gwarancji jej bezpieczeństwa, tego oczekujemy na tym wileńskim szczycie. Będziemy nad tym pracować" – powiedział. 

Terroryści z Donbasu uwięzili obrońcę praw człowieka Butkewycza

Tak zwane „"sądy najwyższe" terrorystycznych rosyjskich enklaw "ŁDRL" w okupowanej części Donbasu skazały na 13 lat więzienia obrońcę praw człowieka i dziennikarza Maksyma Butkewycza, który służył w SZU i został schwytany do niewoli. Został oskarżony o "okrutne traktowanie ludności cywilnej i stosowanie zabronionych metod w konflikcie zbrojnym".

Belgia uznała Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego

"Historyczne głosowanie w belgijskiej Izbie Reprezentantów: kolejne państwo uznało Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego" – ogłosił o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

380. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 10.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 156 990 (+870) osób;
  • czołgi — 3 448 (+7) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6 742 (+6) szt.;
  • systemy artyleryjskie —  2 475 (+10) jednostki;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 491 (+3) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 256 (+2) jednostki;
  • samoloty — 304 (+1) jednostki;
  • śmigłowce — 289 jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 107 (+9) jednostek;
  • pociski manewrujące — 907 (+34) jednostek;
  • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 337 (+6) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 240 (+3) jednostek. 
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?