Krzyże Ławry Peczerskiej "zmieniły kolor". Patriarchat Moskiewski rozpuszcza plotkę

W Cerkwi świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich krzyże miały zrobić się czarne. Taka wiadomość lotem błyskawicy rozeszła się po mediach społecznościowych. Przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego wiążą to wydarzenie z faktem, że w cerkwi zaczęli odprawiać nabożeństwa księża Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Ukraiński Patriarchat mówi, że krzyże pociemniały już dawno temu i nazwały to "szamanizmem".

13 marca media powiązane z Ukraińskim Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego zaczęły publikować propagandową wiadomość pochodzącą od metropolity wyszogrodzkiego i czarnobylskiego Pawła Łebidia, że krzyże na kopule w Cerkwi Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich Ławry Peczerskiej zrobiły się czarne dokładnie w dniu, w którym komisja rozpoczęła prace nad inspekcją klasztoru. Strona ukraińska nazywa to "szamanizmem".

Zobacz wideo Centra serwisowe dla Leopardów są w Polsce? Pytamy wiceministra obrony narodowej

Przyciemnienie krzyży w świątyni Ławry Peczerskiej. Co mówi o tym Prawosławny Kościół Ukrainy?

Pawło Łebid wiąże również tajemnicze zjawisko z powrotem cerkwi ukraińskiej do Ławry. "Dzisiaj nawet w Cerkwi Refektarzowej (inna nazwa świątyni. — aut.) pociemniały krzyże po "nabożeństwach" tych "wielkich" niezaradnych Ukraińców" — powiedział metropolita Pawło, biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Kler Prawosławnego Kościoła Ukrainy natychmiast zareagował na takie oświadczenie. Metropolita Jewstratij Zoria twierdzi, że krzyże pociemniały już wcześniej, czyli jeszcze za czasów Patriarchatu Moskiewskiego. "Kłamliwy szamanizm zamiast ortodoksji" — napisał Zoria. Metropolita Jewstratij odrzuca powiązanie zaczernienia krzyży z nabożeństwami Prawosławnego Kościoła Ukrainy i działaniami państwa. Natomiast zauważa, że fakty wskazują na coś przeciwnego.

"Na zdjęciach zrobionych 7 stycznia widać, że krzyże na Cerkwi Refektarzowej miały taki sam wygląd jak w marcu. Jeśli poszperać w internecie, można zobaczyć wiele takich zdjęć — właśnie z czasów, gdy gospodarzem w Cerkwi Refektarzowej był Pawło i Patriarchat Moskiewski. Czyli oni opuścili świątynię już z przyciemnionymi krzyżami. Jeśli więc interpretować to jako znak, to raczej jako znak dotyczący służenia w Ławrze Pawła i jego popleczników, które jest spełnieniem kłamstw i szamanizmu zamiast prawdy i ortodoksji" — pisze na swoim Facebooku metropolita PKU.

W świątyni Ławry Peczerskiej pociemniały krzyże już dawno

Rezerwat Narodowy Ławry Peczerskiej odrzuca "szczególne znaczenie" zaciemnienia krzyży na świątyni. "Krzyże są ciemne od wielu lat, bo były złocone w latach 60. Ostatnia renowacja miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. Tak wyglądają przez ostatnie 20 lat. Złocenie ich to bardzo kosztowna robota. Na przykład 10 lat temu został pozłocony krzyż na dużej dzwonnicy Ławry, dlatego wygląda wyraźnie. Krzyże na Cerkwi Refektarzowej nie były ostatnio odnawiane. W zeszłym roku wyrównaliśmy je, ponieważ były trochę pochylone" — powiedział w komentarzu dla "TSN" Konstiantyn Krajnij, zastępca dyrektora generalnego ds. pracy naukowej Kijowskiego Rezerwatu Narodowego "Ławra Peczerska". Podkreślił też, że na powłokę na krzyżach wpływ miały też opady atmosferyczne, w szczególności kwaśne deszcze.

Ławra Peczerska została odebrana Patriarchatowi Moskiewskiemu

Ławra Peczerska to jedno z największych sanktuariów chrześcijańskich w Ukrainie, które podlegało do niedawna Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu (Patriarchatowi Moskiewskiemu). Działalność Ławry często stawała się przedmiotem krytyki ze względu na pociąg do wartości imperialnych i rozprzestrzenianie rosyjskich mitów historycznych. Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego jest w rzeczywistości odnogą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Ukrainie, a kierownictwo Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego jest znane z popierania i "błogosławienia" rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wcześniej duchowni Ławry Peczerskiej w Kijowie atakowali dziennikarzy z powodu pytań o rosyjską agresję, a ostatnio w cerkwi Ławry podczas nabożeństwa śpiewali pieśń, w której gloryfikuje się Rosję. W listopadzie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeprowadziła działania kontrwywiadowcze na terenie Ławry Peczerskiej w Kijowie.