Nakaz aresztowania Putina. Jak długo będzie obowiązywał? 390. dzień wojny w Ukrainie

Putin i Xi Jinping spotkali się na Kremlu. Rada Najwyższa Ukrainy odwołała trzech ministrów. Nakaz aresztowania Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny będzie ważny dożywotnio. Najważniejsze wiadomości z 390. dnia wojny zebrała Anastasija Krupka ze Lwowa.

Putin i Xi Jinping spotkali się na Kremlu 

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping rozpoczęli negocjacje na Kremlu. Przywódca Rosji powiedział, że dokładnie przestudiował chiński plan wobec Ukrainy. Zdaniem Putina można o tym dyskutować, bo "Rosja jest zawsze otwarta na proces negocjacyjny". 

Tymczasem ukraińskie MSZ poinformowało, że monitoruje wizytę i oczekuje, że Pekin wykorzysta swoje wpływy na Moskwę, aby zmusić okupantów do zakończenia agresywnej wojny z Ukrainą. 

Awdijiwka może wkrótce stać się drugim Bachmutem 

Okupanci próbują otoczyć Awdijiwkę, która znajduje się w obwodzie donieckim. "Zgadzam się z moimi kolegami z Wielkiej Brytanii, że w najbliższym czasie może stać się drugim Bachmutem. Chcę jednak powiedzieć, że nie wszystko jest tak dobrze w atakujących w tym kierunku rosyjskich jednostkach. Poprzedniego dnia wróg stracił około trzech kompanii żołnierzy" - powiedział Ołeksij Dmytraszkiwski, rzecznik wojskowy ukraińskich sił na kierunku taurydzkim. 

Według niego ataki na Awdijiwkę są tego samego typu i przewidywane. W ciągu ostatnich trzech dni okupanci wykorzystują "ostatnie posiadane rezerwy".

Rada Najwyższa Ukrainy odwołała trzech ministrów 

Werchowna Rada odwołała trzech ministrów - ministra edukacji i nauki Serhija Szkarleta, ministra przemysłu strategicznego Pawła Riabikina i ministra transformacji cyfrowej Mychajła Fiodorowa. Ten ostatni, według zapowiedzi premiera Denysa Szmyhala, zostanie powołany na stanowisko wicepremiera ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii. 

Prokurator Hagi: nakaz aresztowania Putina przez MTK będzie dożywotni

Nakaz aresztowania prezydenta Rosji Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny będzie obowiązywał do końca jego życia i utrudni mu podróże zagraniczne. Prokurator Jeffrey Nice powiedział o tym w BBC. - Putin pozostanie domniemanym przestępcą, dopóki nie stanie przed sądem lub nie zostanie postawiony przed sądem i uniewinniony - powiedział Jeffrey Nice.

Przypomnijmy, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosję w Ukrainie. Moskwa zaprzecza jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Prezydent Rosji został oskarżony o udział w deportacji dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Uznano, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za proceder bezpośrednio lub pośrednio, z racji bycia przełożonym osób przeprowadzających deportacje. Z tego powodu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał również nakaz aresztowania Marii Lwowej-Bielowej, kremlowskiej sekretarz do spraw praw dzieci.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Ahmad Khan, który wnioskował o wystawienie nakazu aresztowania Władimira Putina, oświadczył, że zebrał wystarczająco wiele dowodów, aby uznać rosyjskiego prezydenta za winnego przesiedlenia dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji. Prokurator podkreślił, że śledztwo, które prowadzi w tej sprawie, obejmuje okres od 2014 roku, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

SBU zatrzymała zdrajcę, który czekał na okupację Odessy 

Stróże prawa zdemaskowali i zatrzymali agenta służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, który przekazywał informacje o Siłach Zbrojnych Ukrainy i czekał na okupację Odessy. Zdrajcą okazał się były funkcjonariusz organów ścigania, zwerbowany przez pracownika FSB Federacji Rosyjskiej po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę. 

Na polecenie wroga mężczyzna zbierał informacje o lokalizacji jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy i Państwowej Służby Granicznej w obwodzie odeskim i mikołajowskim. W "strefie szczególnej uwagi" wroga znalazła się informacja o nowo utworzonym batalionie ochotniczym Sił Zbrojnych Ukrainy pod nazwą "Czarnomorska Sicz".

Aby zebrać informacje, rosyjski agent zapisał się na rozmowę z kierownictwem ochotniczego batalionu, tak jakby chciał wstąpić w szeregi jednostki. "Pod przykrywką" tej legendy potajemnej fotografował miejsca rozmieszczenia formacji wojskowej i badał typologię psychologiczną dowódcy, próbując go potem zwerbować.

UE uzgodniła plan przyspieszenia dostaw amunicji do Ukrainy

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony krajów UE zgodzili się na wspólną inicjatywę dostaw amunicji do Ukrainy i uzupełnienie jej własnych magazynów z pociskami. Według premier Estonii Kaji Kallas jest to około miliona sztuk.

Przed spotkaniem wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wyraził nadzieję, że kraje przyjmą przedstawioną przez niego propozycję, obejmującą trzy obszary na łączną kwotę dwóch miliardów euro.

"Naszym celem jest dostarczenie Ukrainie amunicji. Szybko, w jak największej ilości i po jak najniższej cenie. Musimy być praktyczni: szybko, tanio i w niezbędnej ilości" - dodał Josep Borrell. 

390. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 20.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 165610 (+700) osób;
 • czołgi — 3537 (+5) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6869 (+16) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2577 (+9) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 507 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 270 (+2) jednostek;
 • samoloty — 305 jednostek;
 • śmigłowce — 290 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2160 (+1) jednostek;
 • pociski manewrujące — 907 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5416 (+8) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 265 (+3) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ